Co to są odczyny alergiczne?

Odczyny alergiczne są bardzo złożone. Siedźmy więc naszego wroga — alergię, lecz niech on nie będzie dla nas wrogiem tajemniczym, zaszyfrowanym. Zacznijmy inwigilację „pana Alergena”. Cały problem da się porównać z sensacyjną aferą szpiegowską.

Początkowo pan Alergen znajduje się poza granicami wyimaginowanego kraju. Wyszukuje słaby punkt w strzeżonej granicy i przenika w głąb kraju, który ma dla niego być terenem operacji szpiegowskiej. Nawiązuje kontakty, przygotowuje grunt, daje żnać do centrali. Jest zbyt słaby, ażeby mógł sam zadziałać, i często ginie podczas wykonywania swej szpiegowskiej roboty. Ośrodek wywiadowczy jednak wie, jak i gdzie ma uderzyć. Wysyła Alergena nr 2. Ten przenika granicę, i to często tym samym przejściem, co jego poprzednik, i uderza. Uderza boleśnie. On — mały pyłek na tle organizmu państwa — wywołuje groźny w skutkach sabotaż, który często potrafi wstrząsnąć całym państwem.

Siedźmy go od początku krok po kroku, poznajmy całą jego koronkową robotę, a wtedy łatwiej nam będzie zrozumieć, jak unicestwić bądź jego samego, bądź zmienić sytuację,' która wynikła na skutek jego działalności.

Na tym analogie się kończą. Każdy system szpiegowski zostaje w końcu rozpracowany, nie możną wielokrotnie powtarzać dywersji w identyczny sposób. W dziedzinie alergologii od wielu lat pracuje wielotysięczny międzynarodowy sztab uczonych i >— niestety *— nie może rozpracować szkodliwej działalności alergenów ani zapobiec wielokrotnemu wkraczaniu ich do akcji w ten sam sposób, tą samą drogą i z tym samym skutkiem. W medycynie mało jest jednak sensacji; żmudne poszukiwania, mrówcza praca, czasem ważniejsze odkrycie, czasem przyczynek, a nierzadko rozczarowanie. Wróćmy więc do właściwych ram, do terminologii medycznej.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość