LekarzRodzinny

Dołączył(a):
8 maja 2013
Ostatnio na stronie:
8 maja 2013, 19:36
 • Niewydolność serca

  Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie może zapewnić przepływu obwodowego pozwalającego na zachowanie prawidłowego metabolizmu tkanek.

  Etiologia: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie, wady serca.

  Klasyfikacja niewydolności serca, według No...

  czytaj dalej »

 • Tamponada serca

  Etiologia: pęknięcie ściany komory w przebiegu zawału mięśnia sercowego, rozwarstwienie aorty, stan po zabiegu kardiochirurgicznym, hemodializa i heparynizacja u osób z mocznicą, leczenie przeciwkrzepliwe, choroba nowotworowa, uraz klatki piersiowej, ostre zapalenie osierdzia.

  Objawy kl...

  czytaj dalej »

 • Ostre zapalenie osierdzia

  Ostre zapalenie osierdzia jest to stan zapalny blaszki ściennej lub tczewnej osierdzia.

  Etiologia: choroba reumatyczna, zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, kolagenozy, mocznica oraz zespól Dresslera, choroby nowotworowe, radioterapia.

  Objawy kliniczne: ból zlokalizowany za mostki...

  czytaj dalej »

 • Infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW)

  Jest to wewnątrznaczyniowe zakażenie obejmujące struktury serca (zastawki, wsierdzie), duże naczynia krwionośne klatki piersiowej lub obcy materia! znajdujący się w jamach serca (protezy zastawkowe, elektrody endoka-witarne).

  Czynnikami predysponującymi do wystąpienia IZW, przy występo...

  czytaj dalej »

 • Niedomykalność zastawki trójdzielnej

  Może występować jako wada wrodzona (anomalia Ebsteina) lub w przebiegu rakowiaka, lub jako wada związana z przebytym zapaleniem. Najczęściej występuje jako wada czynnościowa spowodowana chorobami „lewego serca Ostra niedomykalność może wystąpić w zawale prawej komory, w przebiegu...

  czytaj dalej »

 • Zwężenie zastawki trójdzielnej

  Może to być wada wrodzona lub nabyta w skojarzeniu z wadami „serca lewego”. Czynnościowe zwężenie występuje przy obecności guza (śluzak) lub skrzepliny w prawym przedsionku.

  Objawy są zależne najczęściej od wad „serca lewego”. W izolowanym zwężeniu zastawki trójdzielnej...

  czytaj dalej »

 • Niedomykalność zastawek półksiężycowatych aorty

  Niedomykalność zastawek półksiężycowatych aorty może być wadą wrodzoną lub nabytą. Wyróżnia się postać ostrą (w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia, tętniaka rozwarstwiającego aorty, urazu mechanicznego klatki piersiowej) i przewlekłą, która przez długi okres prze...

  czytaj dalej »

 • Zwężenie zastawek półksiężycowatych aorty

  Wyróżnia się zwężenie podzastawkowe (izolowane bądź w .skojarzeniu ze zwężeniem zastawkowym), zwężenie zastawkowe (wada nabyta lub wrodzona - zastawka jedno-, dwu- lub trójpłatkowa z asymetrią płatków), zwężenie naclzastawkowe (wada wrodzona).

  Objawy kliniczne: gorsza toleranc...

  czytaj dalej »

 • Niedomykalność zastawki dwudzielnej

  W zależności od czasu powstania i szybkości rozwoju dzieli się na ostrą (zerwanie struny ścięgnistej w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia, martwica mięśnia brodawkowatego w przebiegu zawału) i przewlekłą. W zależności od wielkości i podatności przedsionka chorych można za...

  czytaj dalej »

 • Zwężenie zastawki dwudzielnej

  Zwężenie zastawki dwudzielnej może mieć charakter organiczny lub czynnościowy (śluzak lewego przedsionka, duża niedomykalność aortalna, ubytek w przegrodzie międzykomorowej, przetrwały przewód tętniczy). Prawidłowo ujście mitralne ma powierzchnię 4-6 cm2. W zależności od wielk...

  czytaj dalej »