Niedomykalność zastawki trójdzielnej

Może występować jako wada wrodzona (anomalia Ebsteina) lub w przebiegu rakowiaka, lub jako wada związana z przebytym zapaleniem. Najczęściej występuje jako wada czynnościowa spowodowana chorobami „lewego serca Ostra niedomykalność może wystąpić w zawale prawej komory, w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierclzia, urazie klatki piersiowej.

Objawy kliniczne: uczucie znużenia, osłabienia, gniecenia i rozpierania w prawym podżebrzu. Przedmiotowo stwierdza się poszerzone, tętniące żyły szyjne, tętnienie w dołku podsercowym, dodatni objaw wątrobowo--szyjny, powiększona wątroba, obrzęki, niekiedy sinica. Osłuchowo słyszalny jest wdechowy szmer hoJosystoliczny na lewej krawędzi mostka.

Badania dodatkowe: rtg klatki piersiowej - poszerzenie prawego przedsionka i prawej komory, która powyżej V, przylega do mostka. EKG - cechy przerostu prawego przedsionka i prawej komory, często migotanie przedsionka i blok prawej odnogi pęczka Hisa. Ultrasonografia clopplerow-ska pozwala na ocenę wielkości jam serca, fali zwrotnej i ciśnienia w tętnicy płucnej.

Leczenie, w czasie zabiegu na zastawkach „lewego serca” wykonuje się plastykę zastawki z ewentualnym wszczepieniem pierścienia.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość