Ostre zapalenie tchawicy

Ostre zapalenie tchawicy i oskrzeli jest chorobą dość często występującą, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych.

Etiologia: wirusy grypy i inne wirusy oddechowe wywołujące zakażenia grypopodobne (rbino-, corona-, entero-, acleno-, parainfluenzd). U dzieci młodszych częstym czynnikiem jest RSV {respiratory syncytial ińnts). Rzadko przyczyną jest wirus opryszczki lub cytomegalii. Rzadziej czynnikiem przyczynowym jest zakażenie bakteryjne (Haemophilus influenzae, Strepiococ-cuspneumoniąe, Mycoplasma pneurnoniae, Bordetella pertussis i Chlamydia pneumoniae).

Objawy kliniczne: choroba rozwija się szybko. Typowy jest ostry początek z gorączką, bólami głowy, mięśni oraz bólami za mostkiem. Chorzy skarżą się początkowo na uporczywy i suchy kaszel. Do objawów należy uczucie ogólnego rozbicia. Po 2-3 dniach kaszel staje się wilgotny. Bywają słyszalne świsty i furczenia. U chorych na astmę albo POChP ostra infekcja tchawicy i oskrzeli może być przyczyną ciężkiej duszności. W większości przypadków choroba uJega samowyleczeniu po kilku dniach.

Leczenie: chory powinien leżeć w łóżku. Zaleca się paracetamol, leki przeciwkaszlowe w przypadku suchego kaszlu, a także mitkolityki. Antybiotyki powinno się stosować tylko przy podejrzeniu etiologii bakteryjnej(amoksycylina, cefalosporyny II generacji, makrolidy).

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość