Grypa

Etiologia-, typ A, B lub C wirusa grypy szerzący się drogą kropelkową od kaszlących lub kichających ludzi nim zakażonych. Oziębienie lub przegrzanie ciała nie ma większego wpływu na zachorowanie, grypa jest typową chorobą epidemiczną ogarniającą różne regiony świata co kilka lat.

Objawy kliniczne: nagły początek, gorączka 39-40°C, poczucie ciężkiej choroby, bóle głowy, gałek ocznych, mięśni, stawów. Suchy kaszel, drapiący ból gardła, światłowstręt pojawiają się wcześnie - katar występuje w 2.-3. dobie i nie jest objawem dominującym (prawdziwa grypa jest „sucha”); przekrwienie spojówek, intensywnie zaczernieńione gardło bez nalotów, nieobecność zmian osłuchowych w płucach w przypadkach niepowikłanych.

Postępowanie: zgłoszenie do PIS w ciągu 24 godzin. Kilkudniowe zwolnienie ze szkoły luli pracy (izolacja w domu!). Niepowikłana grypa wymaga leżenia w łóżku, ograniczenia lub zaniechania palenia tytoniu, stosowania paracetamolu dla zmniejszenia gorączki i bólów, preparatów przeciwkaszlo-wych, nawilżania powietrza (wietrzenie pomieszczeń, wilgotne ręczniki na grzejnikach). Antybiotyki nie zmieniają przebiegu grypy niepowikłanej zakażeniami bakteryjnymi. Powikłania mogą się pojawić u małych dzieci, starców, osób po splenektomii, osób z niedomogą oddechowo-krążeniową -wczesne „profilaktyczne” włączenie u tych chorych antybiotyków beta-lakta-mowych należy uznać za uzasadnione. Ciężkie powikłania grypy (zapalenie płuc lub mózgu) wymagają leczenia szpitalnego. W okresie epidemii grypy każdy chory z gorączką jest z reguły traktowany jako przypadek grypy — może to prowadzić do poważnych błędów diagnostycznych.

Szczepienia profilaktyczne wykonane w październiku/listopadzie są najlepszym środkiem przeciwgrypowym.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość