Krętkowica kleszczowa (borelioza z Lyme)

Etiologia: krętek Borrelia burgdorferi przenoszony ze zwierząt na ludzi przez kleszcze, zakażone nim w kilku-kilkunastu procentach przypadków.

Objawy: wczesna faza to pojawienie się rumienia wędrującego w kilka— —kilkanaście dni po ukąszeniu przez kleszcza, niewielka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Faza późna boreliozy może powodować bolesne zespofy korzeniowe, porażenie nerwu VII (często obustronne), zapalenie opoti, zapalenie stawów - po miesiącach lub latach od ukąszenia.

Największe znaczenie ma nieprzeoczenie rumienia wędrującego, czyli dużego ogniska rumieniowego szerzącego się obwodowo i blednącego w środku - wokół miejsca ukąszenia.

Postępowanie: zgłoszenie clo PIS. Stwierdzenie rumienia wędrującego obliguje do rozpoczęcia 3-tygoclniowego leczenia doksycykliną 100 mg 2 razy dziennie kib amoksycyliną 20 mg/kg mc. bez żadnych badań laboratoryjnych. W innych przypadkach należy zlecić badanie krwi na swoiste przeciwciała w klasie IgM i IgG. Boreliozowe zapalenie opon podlega obowiązkowej hospitalizacji. Borelioza znajduje się na liście chorób zawodowych leśników, rolników, żołnierzy zawodowych itd.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość