Retinopatia cukrzycowa

Etiologia: zaburzenia metaboliczne w cukrzycy w szczególny sposób wpływają na czynność siatkówki ze względu na fakt, że nabłonek barwnikowy oraz warstwa fotoreceptorów mają wysoce nasilony metabolizm i znaczne zapotrzebowanie na tlen i substancje odżywcze.

Oceny kliniczne: retinopatia cukrzycowa, podobnie jak cukrzyca, stanowi poważny problem epidemiologiczny i społeczny. Wprawdzie leczenie chorych na cukrzycę zwykle prowadzone jest przez lekarzy cliabetologów, jednak nie można wykluczyć, że część chorych z cukrzycą może trafiać do lekarzy rodzinnych. W odniesieniu clo leczenia powikłań ocznych cukrzycy wydaje się celowe, aby lekarz rodzinny nie leczył ich samodzielnie. Jeżeli jednak wykazuje się umiejętnością wziernikowania dna oka, może dokonywać badań przeglądowych dna oka. 

W celu ewentualnego ułatwienia badań przesiewowych przedstawiono kilka zdjęć oczu pacjentów z retinopatią proliferacyjną. Żaden z tych chorych z retinopatią proliferacyjną w czasie badania nie skarżył się na pogorszenie widzenia, jednak wszyscy są zagrożeni całkowitą utratą wzroku w okresie do 2 lat.

Postępowanie: w leczeniu retinopatii cukrzycowej należy uwzględnić pełną normalizację metaboliczną oraz laserokoagulację siatkówki i chirurgię ciała szklistego.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość