Retinopatia nadciśnieniowa

Etiologia-, nadciśnienie tętnicze.

Objawy kliniczne-, w przebiegu nadciśnienia tętniczego mogą się pojawiać różnego rodzaju zmiany chorobowe na dnie oka. Można obserwować zmiany czynnościowe, takie jak skurcz tętniczek tęczówki występujący szczególnie u osób młodych, oraz zmiany morfologiczne polegające na stwardnieniu i zgrubieniu ścian tętniczek, które mogą w krańcowych przypadkach przyjmować obraz „miedzianego” lub „srebrnego drutu”.

Objaw „miedzianego drutu” polega na zwężeniu światła naczyń tętniczych i ich prostym ukształtowaniu. Objaw „srebrnego drutu” polega na tym, że płynąca w tętnicach krew przestaje być widoczna, a naczynia stają się białe i lśniące.

Ponadto, w przypadku nadciśnienia można obserwować objaw skrzyżowania. W miejscu skrzyżowania się tętnicy z żyłą obserwuje się przemieszczenie naczynia żylnego w formie kolanka pod przebiegającą nad nim tęt-niczką albo spłaszczenie lub zwężenie naczynia żylnego przed tętniczką i za nią. W przypadkach, kiedy rozwój nadciśnienia tętniczego przebiega gwałtownie, jak np. w nadciśnieniu złośliwym, można obserwować obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Rozwój nadciśnienia i jego przewlekły charakter mogą prowadzić do obrzęku siatkówki, powstawania żółtawych ognisk, tzw. wysięków twardych, które umiejscowione w okolicy plamkowej mogą przybierać tzw. objaw gwiazdy. W przebiegu nadciśnienia tętniczego mogą pojawiać się również zakrzepy żyły środkowej siatkówki lub zakrzepy gałęzi żyły środkowej siatkówki.

Postępowanie: leczenie nadciśnienia tętniczego.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość