„Suche oko"

Etiologia-, niedostateczne wydzielanie łez i nieprawidłowość ich składu.

Objawy kliniczne: „suche oko” jest częstą dolegliwością występującą u znacznej części dorosłej populacji. Chory może się skarżyć na pieczenie, uczucie suchości, dyskomfort, światłowstręt i pogorszenie ostrości wzroku. Zwykle przyczyną schorzenia jest obniżone wytwarzanie łez lub ich nadmierne parowanie. Prowadzi to clo zmian chorobowych o różnym stopniu nasilenia - od stosunkowo łagodnych do bardzo zaawansowanych. Objawy są szczególnie nasilone pod koniec dnia. Zwykle obserwuje się przekrwienie spojówek. Czasami mogą występować ubytki nabłonka rogówki, które szczególnie są widoczne po wybawieniu rogówki. W rzadkich przypadkach dochodzi do owrzodzeń lub perforacji rogówki. Chorobami towarzyszącymi mogą być zapalenia brzegów powiek. Objawy suchości oka mogą występować również u osób długotrwale pracujących przy komputerze. Często dochodzi wówczas do rzadszego mrugania, co może prowadzić do uczucia suchości oka i dyskomfortu.

Postępowanie-, leczenie w większości przypadków opiera się na stosowaniu sztucznych łez w postaci kropli, żelu lub maści. Należy również pamiętać o tym, że niektórzy chorzy na jaskrę mogą mieć dolegliwości typowe dla „suchego oka”. Stosowane w leczeniu jaskry beta-blokery mogą nasilać dolegliwości „suchego oka. ”.

W przypadkach bardziej zaawansowanych można stosować okluzję punktów łzowych za pomocą zatyczek czasowych albo chirurgicznie.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość