Toksoplazmoza

Etiologia: pierwotniak Tomplasma gondii obecny w jelitach kotów. Człowiek zaraża się, wchłaniając drogą pokarmową cysty T. gondii znajdujące się na niemytych warzywach, jarzynach, owocach lub w surowym mięsie wielu zwierząt hodowlanych. Inwazja ta jest groźna wyłącznie dla płodów kobiet zarażonych w trakcie ciąży lub u chorych ze znacznie obniżoną odpornością.

Objawy kliniczne: rzadka postać objawowa przebiega z gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony. Większość zarażeń przebiega bezobjawowo, z wyjątkiem chorych na AIDS, u któiych rozwija się toksoplazmoza mózgu. Stan miejscowy poza uogólnionym powiększeniem węzłów chłonnych jest niecharakterystyczny.

Postępowanie: zgłoszenie do PIS, Postać węzłowa u osób immunokompe-tentnych nie wymaga leczenia. Stwierdzenie świeżego zarażenia u ciężarnej (pojawienie się swoistych przeciwciał w klasie IgM) oznacza konieczność długiej kuracji spiramycyną przez całą ciążę. Pojawienie się zaburzeń świadomości, gorączki, objawów neurologicznych u osoby HIV-do-datniej wymaga pilnej hospitalizacji na oddziale zakaźnym.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość