Zaćma

Etiologia: wrodzona lub nabyta. Postać nabyta najczęściej powstaje w wyniku starzenia się organizmu.

Objawy kliniczne-, pod pojęciem zaćmy rozumie się zmętnienie soczewki. Schorzenie to uniemożliwia wnikanie promieni świetlnych clo wnętrza gałki ocznej i nie pozwala na odbieranie wrażeń wzrokowych przez siatkówkę.

Postępowanie: w chwili obecnej nie jest znane leczenie zachowawcze ani skuteczna profilaktyka zaćmy. Ze względu na fakt, że operacja zaćmy jest najczęściej wykonywaną operacją okulistyczną w większości krajów świata i większości ośrodków okulistycznych, należy ten problem szerzej przedstawić. Jest to jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy. Przez dziesięciolecia ubiegłego stulecia okuliści dążyli do możliwie bezpiecznego i łatwego usunięcia zmętniałej soczewki. Najdoskonalszą metodą clo uzyskania tego celu stała się wprowadzona przez prof. T. Krwawicza w Lublinie krioekstrakcja zaćmy. Metoda ta polegała na przymrożeniu zmętniałej soczewki do krioek-straktora i następnie wydobyciu jej z oka. W latach 70. metoda ta stała się dominująca na całym świecie. Równocześnie należy wspomnieć, że usunięcie soczewki wprawdzie przywracało wzrok choremu, ale aby mógł on rzeczywiście dobrze korzystać z narządu wzroku, musiał nosić grube okulary, które powiększały widziany obraz o około 30%. Ocl początku lat 80. w okulistyce zaczęły dominować tendencje preferujące nie łatwość wydobycia zaćmy, lecz jakość widzenia pacjenta po operacji.

Z tego powodu rozpoczęto wykonywanie tzw. zewnątrztorebkowego wydobycia zaćmy z wszczepem soczewki, a następnie fakoemulsyfikacji zaćmy z wszczepem soczewki.

W chwili obecnej fakoemulsyfikacja zaćmy stała się metodą powszechnie stosowaną. Polega ona na usunięciu przez małe cięcie zawartości zmętniałej soczewki w taki sposób, aby pozostała torebka soczewki. Do niej wprowadza się soczewkę w formie zwiniętej, która rozprostowuje się we wnętrzu oka. W ten sposób możliwe jest wykonanie operacji przez cięcie o szerokości około 3-3,5 mm. Dążenie do dalszej minimalizacji cięcia pozwoliło na stworzenie mikrofakoemulsyfikacji pozwalającej na wykonanie zabiegu przez cięcie o szerokości mniejszej od 2 mm.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość