Zakaźne zatrucia pokarmowe

Etiologia: najczęściej odzwierzęce pałeczki Salmonella (dominuje S. enterUi-clis) obecne w produktach pochodzących z dużych ferm hodowlanych (jaja kurze, mięso drobiowe i wieprzowe). Rzadziej enterotoksyczne szczepyEschericbia coli 0157:117, niektóre gaainki Campylobacter i Yersinia, gron-kowce, rotawirusy. Nieodpowiednie przechowywanie, brak skutecznej obróbki termicznej, zaniedbania higieniczne sprzyjają wystąpieniu zachorowań, niekiedy o charakterze lokalnych epidemii. Rotawirusy powodują liczne zatrucia pokarmowe u dzieci w domach dziecka, przedszkolach, szpitalach.

Objawy kliniczne-. wymioty, gorączka 38-39°C, kurczowe bóle brzucha, liczne wodniste wypróżnienia - niekiedy z domieszką śluzu lub krwi. Po kilku-kilkunastu godzinach mogą pojawić się objawy odwodnienia (pragnienie, osłabienie, chrypka, zmniejszenie diurezy), a niekiedy wstrząs hipo-wolemiczny z tacbykardią i spadkiem ciśnienia krwi. Stwierdza się rozlaną bolesność uciskową brzucha, nacieczoną i tkliwą kątnicę oraz esicę, przelewania i kruczenia w jelitach. Obłożenie i wysuszenie języka, szybka czynność serca, zaostrzone rysy twarzy są objawami niepokojącymi, zwłaszcza u małych dzieci i starców.

Postępowanie: zgłoszenie do PIS przy co najmniej dwóch przypadkach równolegle. Przymus hospitalizacji nie istnieje, ale ciężki przebieg z objawami odwodnienia lub wstrząsu powinien spowodować hospitalizację na oddziale zakaźnym. Racjonalne leczenie w domu to kilkudniowe zwolnienie ze szkoły lub pracy, leżenie w łóżku, głodówka w 1. dobie, a później skąpa dieta węglowodanowa, wypijanie 2-3 litrów niegazowanej wody mineralnej na dobę. Stosowanie antybiotyków nie jest wskazane. Uzasadnione może być podanie nifuroksazydu lub sulfaguanidyny oraz od 2. doby loperamidu i preparatów liofilizowanych bakterii jelitowych. W przypadku ogniska zatruć pokarmowych zabezpieczenie resztek spożytego pokarmu do badań mikrobiologicznych ułatwia dochodzenie epidemiologiczne i leczenie.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość