Zasady postępowania farmakologicznego w uszkodzeniach słuchu

Leczenie odbiorczych uszkodzeń słuchu nie rokuje obecnie powodzenia, może co najwyżej zwolnić proces chorobowy lub osłabić przykre dolegliwości towarzyszące (szumy, piski). Stosowane są leki typuneurostimulantia i vasoacliva.

Do leczenia kwalifikują się uszkodzenia przewodzeniowe. Konieczne jest usuwanie przyczyn: stosuje się różne zabiegi i operacje: wypłukiwanie wo-skowiny, oclbarczanie ujść trąbek słuchowych (usuwanie migdałka gardłowego), leczenie objawowe stanów zapalnych ucha środkowego i górnych dróg oddechowych, operacje uszu. Często stosuje się także antybiotyki i leki typu vasoactiva czy neurostimulantia.

W różnego typu odbiorczych uszkodzeniach słuchu wykorzystuje się, z dobrymi wynikami, postępowanie rehabilitacyjne w postaci stosowania aparatów poprawiających słyszenie (aparaty zewnątrzuszne czy wewnątrz-przewodowe).

U osób głuchych można prowadzić rehabilitację metodą wszczepów ślimakowych. Aby zastosować u osoby głuchej wszczepy ślimakowe, uszkodzone mogą być tylko receptory w uchu wewnętrznym, a nerw słuchowy musi być sprawny. Zasada działania wszczepów ślimakowych (rycina 17.2) -mikrofon zbiera z otoczenia sygnały charakterystyczne dla mowy i przekazuje do mikrokomputera, który je odpowiednio koduje i przesyła jako impulsy elektryczne do dwóch cewek indukcyjnych: jednej umocowanej za uchem, a drugiej wszczepionej wcześniej podskórnie w zagłębieniu kości. Od cewki wszczepionej do łoża w wyrostku sutkowatym biegną mikroelektrody do ślimaka. Podczas przekazywania przez mikrokomputer zakodowanych sygnałów pojawia się wzbudzenie cewki zewnętrznej, a także, drogą indukcji, drugiej cewki wszczepionej za uchem oraz pobudzenie tym samym receptorów nerwu słuchowego. Sygnały docierające do ślimaka to piski, trzaski i szumy. Tego nowego świata dźwięków trzeba się długo i mozolnie uczyć, a rehabilitację prowadzić musi zespół doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, aby z szumu sygnałów „wyłowić” te, które są niezbędne do nauki rozumienia słów.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość