Zatrucia amfetaminą

Mechanizm działania-, amfetamina jest aminą sympatykomimetyczną, pobudzającą przekaźnictwo dopaminergiczne i noradrenergiczne w korze mózgowej i pniu mózgu. Zmniejsza odczuwanie zmęczenia psychicznego, fizycznego i głodu, ułatwia koncentrację i percepcję, poprawia nastrój.

Objawy kliniczne ze strony ośrodkowego układu nerwowego to bóle i zawroty głowy, bezsenność, przyspieszenie mowy, rozszerzenie źrenic, wzmożenie odruchów ścięgnistych, drżenia włókienkowe, pobudzenie psychoruchowe i halucynacje. Ze strony innych układów obserwuje się: nudności, wymioty, biegunkę, bladość i wzmożoną potliwość skóry oraz zaburzenia rytmu serca. W ciężkich zatruciach nie obserwuje się fazy pobudzenia, szybko dochodzi do utraty przytomności, wzrostu temperatury ciała, spadku ciśnienia tętniczego krwi, drgawek, porażenia ośrodka oddechowego i zgonu.

Postępowanie-, prowokacja wymiotów lub płukanie żołądka, podawanie węgla aktywowanego. Benzodiazepiny, chloropromazyna i haloperidol znoszą ośrodkowe objawy zatrucia. W hipertermii zaleca się stosowanie dan-trolenu (Dantrium, Dantamacrin).

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość