Zatrucia pochodnymi benzodiazepiny

Mechanizm działania: zwiększenie przewodzenia impulsów nerwowych w neuronach GABA-ergicznych, hamowanie przewodnictwa w neuronach dopaminergicznych w układzie limbicznym, pniu mózgu, wzgórzu i podwzgórzu.

Objawy kliniczne-, pojawiają się po upływie 0,5-3 godzin. Obserwuje się: osłabienie, zaburzenia koordynacji i spowolnienie ruchowe, zmniejszenie napięcia mięśniowego, zamazaną mowę, zaburzenia widzenia, senność, śpiączkę. Rzadko występują: rozszerzenie lub zwężenie źrenic, bradykardia, drżenia mięśniowe, drgawki, objawy paradoksalne z podnieceniem i pobudzeniem nerwowym, halucynacje. Sporadycznie dochodzi do głębokiej śpiączki, depresji oddechowej i zgonu.

Postępowanie-, prowokacja wymiotów lub płukanie żołądka, podawanie węgla aktywowanego. Nie mają zastosowania: intensywna diureza, hemodializa i hemoperfuzja. Odtrutkę - flumazenil (Anexate) - podaje się jedynie w razie pogarszania się stanu pacjenta, pomimo stosowanego leczenia, Flumazenil jest nieskuteczny w zatruciach pochodnymi benzodiazepiny o przedłużonym działaniu. Jest przeciwwskazany, jeżeli w przebiegu zatrucia występują objawy hipowentylacji, wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego oraz drgawki. Działania uboczne flumazenilu to drgawki i zaburzenia rytmu serca.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość