Złamanie w obszarze kości oczodołu

Etiologia: uraz.

Objawy kliniczne: podczas urazu oczodołu dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia w oczodole, a w wyniku tego najczęściej do złamania dna oczodołu lub również ściany przyśrodkowej. Złamanie to określa się jako blow-out. Objawy zależą od rozległości złamań. Spośród objawów można wymienić: odmę podskórną, zniesienie czucia w obszarze powieki dolnej, policzka, części nosa, wargi górnej i dziąseł. Wynika to z faktu, że bardzo często uszkodzeniu ulega kanał podoczoclołowy.

Kolejnym objawem jest dwojenie, które może powstać wskutek wklino-wania w szczelinę złamania mięśnia prostego dolnego i skośnego dolnego lub okolicznych tkanek. Wyżej wymienionym objawom może towarzyszyć uszkodzenie oka oraz zapadnięcie gałki ocznej (enophthalmus).

Postępowanie-, chory musi być natychmiast skierowany do ośrodka specjalistycznego, ponieważ wymaga bardzo szczegółowej diagnostyki, w tym: tomografii komputerowej, oceny obuocznego widzenia oraz badania narządu wzroku. Leczenie chirurgiczne jest przeprowadzane przez lekarza okulistę, chirurga szczękowo-twarzowego, neurochirurga.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. rodzic (Gość)

    witam, dziecko ma złamanie dna oczodołu blow-out. proszę o kontakt osoby które miały lub nie operację. e-mail: jarcel@poczta.onet.pl