TwojeZdrowie

Dołączył(a):
8 maja 2013
Ostatnio na stronie:
9 maja 2013, 12:39
 • Badania przesiewowe u noworodków

  Badania przesiewowe u noworodków mają na celu wstępną identyfikację nierozpoznanych dotychczas chorób, zaburzeń lub wad rozwojowych. Stosuje się odpowiednie testy lub inne szybkie metody badania (wytyczne Krajowego Zespołu Specjalistycznego w dziedzinie Pediatrii i Medycyny Szkolnej z dn...

  czytaj dalej »

 • Zapalenie spojówek

  Jedno z najczęstszych zakażeń noworodka (w krajach uprzemysłowionych dotyczy 2-12% żywo urodzonych, w krajach rozwijających się 15-35%), powstające w czasie porodu lub po urodzeniu na skutek nieprawidłowej higieny.

  Rodzaje zapalenia spojówek:

  • Bakteryjne (gronkowce, paciorkowce, p...

  czytaj dalej »

 • Przepuklina pępkowa

  Przepuklina pępkowa - wada w umięśnieniu przedniej ściany jamy brzusznej, powodująca wypadanie pępka. Może ujawnić się bezpośrednio po urodzeniu, zawierać część jelita cienkiego lub sieci.

  Przyczyny: niedokładne zamknięcie lub osłabienie pierścienia pępkowego. Do czynników r...

  czytaj dalej »

 • Przerostowe zwężenie odźwiernika

  Czynniki ryzyka: rasa biała (2-3-krotnie częstsze występowanie), płeć męska (3-4-krotnie częściej), obciążenie rodzinne.

  Objawy: wymioty bez śladów żółci pojawiające się w 2.-4. tygodniu życia, przy bardzo dobrym łaknieniu (do czasu, gdy noworodek nie jest w stanie równow...

  czytaj dalej »

 • Kolka jelitowa

  Dolegliwości bólowe z prężeniem tułowia, gwałtownym podciąganiem nóżek i wzdęciem brzucha pojawiają się podczas karmienia, po karmieniu lub w czasie snu noworodka, któiy budzi się z krzykiem i jest trudny do uspokojenia nawet przez 1-2 godziny. Najczęściej występuje po 2. tygodni...

  czytaj dalej »

 • Zmiany skórne nabyte

  Potówki - drobne, o średnicy 1-2 mm, wodojasne pęcherzyki, pojawiające się na niezmienionej zapalnie skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu. Przyczyna: przegrzanie i wzmożone pocenie się noworodka.

  Leczenie: przecieranie spirytusem lub roztworem fioletu goryczki, kąpiele z użyc...

  czytaj dalej »

 • Zmiany skórne wrodzone

  Plamy mongolskie - bladoniebieskie lub brunatnoszare okolicy krzyżowej, pośladków, zewnętrznych powierzchni dłoni i stóp, zanikają samoistnie do 5. roku życia.

  Plamy łososiowe - czerwone plamy na powiekach, czole, potylicy i karku, zanikają do 1. roku życia.

  Prosaki- białe lub ż...

  czytaj dalej »

 • Noworodek matki chorej na cukrzycę - embriopatia i fetopatia cukrzycowa

  W ciąży istnieją dwa typy cukrzycy: cukrzyca rozpoznana przed ciążą (0,5% ciężarnych) i tzw. cukrzyca ciężarnych (stwierdzona po raz pieiwszy w obecnej ciąży). Niewyrównana cukrzyca (klasy D, F i R według White’a) przed zapłodnieniem i w czasie organogenezy prowadzi do embriopati...

  czytaj dalej »

 • Choroba hemolityczna noworodków Rh, ABO i „małych grup krwi"

  Istotą tej choroby jest niszczenie krwinek płodu opłaszczonych swoistymi przeciwciałami matczynymi, w wyniku niezgodności antygenowej krwinek czerwonych między matką i płodem w układzie ABO, Rh oraz rzadziej Kiclcl, Kell, Duffy i Lewis.

  Najcięższy przebieg ma choroba spowodowana konfl...

  czytaj dalej »

 • Żółtaczka noworodków karmionych piersią

  U niektórych noworodków karmionych piersią występuje przedłużająca się (powyżej 10. doby życia u noworodków donoszonych i powyżej 14. u urodzonych przedwcześnie) żółtaczka, bez dodatkowych objawów klinicznych, lecz ze zwiększonym stężeniem bilirubiny wolnej w surowicy.

  Postac...

  czytaj dalej »