TwojeZdrowie

Dołączył(a):
8 maja 2013
Ostatnio na stronie:
9 maja 2013, 12:39
 • Zespół bolesnego barku

  Złożona budowa stawu barkowego powoduje, że ból w jego okolicy może być wynikiem wielu zmian. Najczęściej dochodzi do zapalenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, przerwania stożka ścięgnisto-mięśniowego (urazowe), zapalenia kaletki podbarkowej lub zmian w obrębie ścięgna mię...

  czytaj dalej »

 • Zespół kanału nadgarstka

  Ścięgna mięśni zginaczy palców przechodzą przez kanał nadgarstka razem z nerwem pośrodkowym. Zapalenie ścięgien i ziarnina tworząca się w pochewkach powodują ucisk na nerw i wiele objawów zależnych od wpływu tego ucisku na włókna czuciowe i ruchowe.

  Do zespołu kanału nadga...

  czytaj dalej »

 • Zespół de Quervaina

  Jest to zapalenie pochewek ścięgien przywodziciela i prostownika krótkiego kciuka. Powoduje silny ból w czasie ruchu prostownika i ruchów nadgarstka, szczególnie w stronę łokciową.

  Przyczyną są najczęściej urazy, zespół występuje głównie u kobiet. Bolesność uciskową stwierd...

  czytaj dalej »

 • Dna moczanowa

  Etiopatogeneza: dna moczanowa jest to zapalenie stawów spowodowane krystalizacją moczanu sodu w płynie stawowym z następczą fagocytozą kryształów oraz powstawaniem złogów krystalicznych w tkankach.

  Do tych zjawisk najczęściej dochodzi w wyniku podwyższonego stężenia kwasu moczowe...

  czytaj dalej »

 • Reaktywne zapalenia stawów

  Reaktywne zapalenia stawów mogą wystąpić w związku z przebytym zakażeniem bakteryjnym, w jamie stawowej nie znajduje się jednak drobnoustrojów, lecz ich antygeny („jałowe” zapalenie). Do grupy reaktywnych zapaleń stawów zalicza się tylko takie zapalenia, które mają cechy spondyl...

  czytaj dalej »

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest to przewlekły, przeważnie postępujący, proces zapalny, obejmujący stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa, pierścienie włókniste i więzaclła kręgosłupa, prowadzący do ich stopniowego usztywnienia.

  Etiopatogeneza: przyc...

  czytaj dalej »

 • Spondyloartropatie

  Spondyloartropatie należą do grupy chorób, w których przebiegu dochodzi do zapalenia stawów obwodowych, stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych, przyczepów ścięgnistych, a także do zmian zapalnych w wielu innych układach i narządach. W surowic...

  czytaj dalej »

 • Rumień guzowaty

  Etiopatogenezci: rumieniem guzowatym nazywa się zmiany guzowate w tkance podskórnej połączone z rumieniem skóry, nieuiegające martwicy.

  Czynniki wywołujące objawy rumienia guzowatego dzieli się na 3 grupy:

  • czynniki zakaźne - paciorkowce, prątki gruźlicy, wirusy, grzyby,
  • leki - s...

  czytaj dalej »

 • Zespół Sjogrena

  Etiopatogeneza: pierwotny zespół Sjógrena jest to przewlekła choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do upośledzenia czynności gruczołów wydzielania zewnętrznego, szczególnie łzowych i ślinowych. Skojarzenie objawów „suchości” z inną chorobą autoi...

  czytaj dalej »

 • Zapalenia naczyń połączone z martwicą

  Zmiany zapalne mogą dotyczyć naczyń każdego kalibru, omawiana grupa chorób jest więc bardzo liczna. Najczęściej obserwowanym zespołem jest guzkowe zapalenie tętnic.

  Etiopatogeneza: guzkowe zapalenie tętnic jest to proces zapalny obejmujący ściany małych i średnich naczyń tętni...

  czytaj dalej »