Fibromialgia

Fibromialgia jest to zespół objawów bólowych w obrębie mięśni i ścięgien bez cech zapalnych.

Przyczyna fibromialgii jest nieznana, rozróżnia się jej postać pierwotną i wtórną, która może towarzyszyć dyskopatiom, zapaleniu wielo- i skórno-mięśniowemu, zapaleniom ścięgien, panniculitis i stanom depresyjnym. Uważa się, że ból wywołany przez różne czynniki, umiejscowiony w jednej okolicy - najczęściej kręgosłupa - prowadzi clo zwiększonego napięcia mięśni oraz podrażnienia zakończeń nerwowych w obrębie więzadeł i ścięgien. Zaburzone reakcje bólowe i nakładające się dodatkowe czynniki (np. stres) nasilają te objawy - powstaje błędne koło.

Choroba dotyczy głównie kobiet, rozpoczyna się najczęściej między 35. a 40. rokiem życia. W około 80% przypadków początek jest powolny, u pozostałych chorych ma charakter ostiy. Przebieg choroby jest często przewlekły, wieloletni.

Główne dolegliwości to bóle mięśni, uczucie ogólnego „rozbicia", zaburzenia snu, bóle głowy, zaburzenia czynnościowe (wegetatywne) ze strony wielu narządów. Przedmiotowo stwierdza się wzmożone napięcie i bole-sność mięśni i ścięgien. Charakterystyczna jest boiesność uciskowa w bolesnych punktach w okolicy kręgosłupa, kończyn, przyczepów żeber do mostka i stawów żuchwowych.

Leczenie fibromialgii jest na ogół mało skuteczne - podaje się okresowo niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdepresyjne, przy bardzo znacznych dolegliwościach można miejscowo stosować glikokortykostero-idy. Ważnym elementem leczenia jest psychoterapia.

Uwaga! Diagnostyka i leczenie chorób reumatycznych wymaga konsultacji reumatologa.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość