Krwawienia fizjologiczne

Krwawieniem fizjologicznym jest miesiączka, która pojawia się w naszych warunkach klimatycznych między 11. a 14. rokiem życia i jest objawem cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy zwykle trwa 28-31 dni i jeśli powtarza się w tym samym przedziale czasu, co miesiąc, nazywamy go cyklem regularnym. U zdrowych kobiet, z prawidłowym narządem płciowym, prawidłowa miesiączka tiwa 4-6 dni i jest miernie obfita oraz niebolesna.

Obfite miesiączki mogą występować u kobiet z niedorozwiniętą macicą lub w przypadkach mięśniaków, przerostu błony śluzowej macicy, także z powodu cyklów nieowulacyjnych. Obfitsze miesiączki występują również w przypadku tyłozgięcia macicy. Krwotoczne miesiączki są patologią i wymagają procesów diagnostycznych oraz leczenia.

Fizjologiczne krwawienie może wystąpić u noworodka płci żeńskiej tuż po urodzeniu (najpóźniej w 2-3 dni). Jest to zwykle plamienie lub nieznaczne krwawienie. Przyczyną tego jest przerwanie działania hormonów matki na organizm płodu, jest to tzw. krwawienie z odstawienia, spowodowane przerostem błony śluzowej macicy, która ulega złuszczeniu.

Krwawienie z odstawienia może także wystąpić po przerwaniu podawania leków steroidowych (progesteronu, estrogenów). Może być o różnym nasileniu. Występuje u dziewcząt leczonych z powodumetrorrhagia iiweni-lis (krwawienie młodocianych) lub u kobiet dorosłych leczonych z powodu zaburzeń miesiączkowych.

W położnictwie krwawienia związane są z:

  • poronieniem,
  • nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska - tzw. łożysko przodujące {płacenia praeuia),
  • przedwczesnym oddzieleniem łożyska prawidłowo usadowionego {abla-tio placentae praecox),
  • krwawieniem po porodzie:

-nieobkurczaniem się macicy po porodzie,

- pozostawieniem resztek łożyska,

- krwawieniem z uszkodzenia dróg rodnych,

  • krwawieniem w połogu, w przypadkach zapalenia błony śluzowej macicy.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość