Krwawienia w okresie rozrodczym

W okresie rozrodczym nieprawidłowe krwawienia występują głównie w związku z ciążą, ale także mogą zależeć od innych stanów, w tym również od chorób nowotworowych.

Przyczyny nieprawidłowego krwawienia w okresie rozrodczym, czyli okres pełnej dojrzałości płciowej:

 • związane z ciążą,
 • zaburzenia czynności jajnika,
 • nowotwory,
 • urazy,
 • choroby ogólne,
 • stosowane leki.

Zaburzenia hormonalne:

1.Brak owulacji z różnych powodów i w związku z tym brak ciałka żółtego powoduje brak fazy wydzielniczej, czyli II fazy cyklu. Błona śluzowa wzrasta w sposób niekontrolowany i ulega martwicy, co powoduje nieregularne, obfite, przedłużające się krwawienie.

2.Niedomoga ciałka żółtego powoduje plamienie i niewielkie krwawienia w II fazie cyklu.

Urazy

Urazy podczas stosunku płciowego dotyczą najczęściej kobiet z bardzo wąską pochwą lub bliznami po zszyciu krocza lub operacjach plastycznych. Krwawienie może wówczas być znaczne i wymaga zwykle zsz)>cia rany. Rzadziej zdarzają się urazy po wprowadzeniu ciała obcego i uszkodzenia pochwy, a nawet szyjki. Oprócz uszkodzenia pochwy może być także rozdarcie krocza i sromu (podczas gwałtu).

Choroby ogólne

Zaburzenia krzepliwości kiwi w przypadku chorób hematologicznych mogą być przyczyną nadmiernych, przedłużających się krwawień miesiączkowych. Choroby wątroby przebiegające z upośledzeniem krzepliwości kiwi mogą być przyczyną krwawień acyklicznych lub obfitych miesiączek.

Stosowane leki

Stosowanie antykoagulantów może powodować przewlekłe, obfite miesiączki.

Choroby nowotworowe

Zmiany łagodne dotyczące szyjki:

 • nadżerka,
 • polipy.

Nadżerka może być przyczyną tzw. krwawień kontaktowych (przy współżyciu, badaniu ginekologicznym, płukaniu pochwy kanką), a nawet krwawień samoistnych (rzadziej).

Takie stany wymagają:

 • dokładnego obejrzenia szyjki we wziernikach i w kolposkopie,
 • pobrania materiału do badania cytologicznego,
 • biopsji.

Nadżerka może być w tych przypadkach stanem przedrakowym (dys-plazja).

Dalsze postępowanie przeprowadza się w zależności od rozpoznania histopatologicznego. Jeśli zmiana nie ma cech dysplazji, można wykonać elek-trokoagulację. Stwierdzenie dysplazji wymaga szczegółowego rozważenia dalszego postępowania (leczenie zachowawcze, przeciwzapalne, operacyjne).

Polip szyjki - rozpoznanie kliniczne jest możliwe po założeniu wziernika. Niewielkie krwawienia lub plamienia występują samoistnie lub są to tzw. krwawienia kontaktowe.

Postępowanie-, każdy polip musi być usunięty w całości. Nie należy pobierać biopsji z polipa. Jednocześnie należy dokonać wyłyżeczkowania oddzielnie kanału szyjki i oddzielnie jamy macicy. Jest to konieczne, ponieważ szypuła polipa może sięgać zarówno kanału szyjki, jak i jamy macicy.

Mięśniaki macicy - zwykle są przyczyną obfitych miesiączek, szczególnie przy obecności mięśniaków podśluzówkowych. Rozpoznanie mięśniaków ustala się na podstawie badania dwuręcznego i potwierdza badaniem ultrasonograficznym. Rozpoznanie mięśniaka podśluzówkowego jest możliwe na podstawie wywiadu (bardzo obfite miesiączki), ale pewne rozpoznanie ustala się wyłącznie podczas badania IJSG.

Postępowanie-, w przypadku pojedynczego mięśniaka - usunięcie operacyjne mięśniaka lub całej macicy. Zakres operacji zależy od tego, czy istnieją inne mięśniaki.

Mięśniaki śródścienne - są przyczyną przeważnie obfitych, przedłużających się miesiączek.

Postępowanie-, w zależności od wielkości, ilości i umiejscowienia mięśniaków. Po próbie leczenia zachowawczego (gestageny, GnRH) i braku efektu przeważnie leczenie operacyjne, w różnym zakresie (wyłuszczenie, funclek-tomia, amputacja trzonu, całkowite usunięcie macicy).

Mięśniaki podsurowicówkowe (izolowane) rzadziej są przyczyną obfitych miesiączek. Adenomyosis— jest to wszczepienie błony śluzowej macicy w jej mięśniówkę.

Rozpoznanie-, na podstawie wywiadu (obfite, bolesne miesiączki), badania klinicznego (powiększona macica). Charakterystyczny obraz w USG (mięśniaki macicy o budowie niejednorodnej).

Różnicowanie z mięśniakami macicy.

Postępowanie: leczenie zachowawcze (gestageny, GnRH) lub operacyjne usunięcie macicy.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość