Rumień guzowaty

Etiopatogenezci: rumieniem guzowatym nazywa się zmiany guzowate w tkance podskórnej połączone z rumieniem skóry, nieuiegające martwicy.

Czynniki wywołujące objawy rumienia guzowatego dzieli się na 3 grupy:

  • czynniki zakaźne - paciorkowce, prątki gruźlicy, wirusy, grzyby,
  • leki - sulfonamidy, penicylina,
  • nieznane (rumień guzowaty występujący w przebiegu sarkoidozy, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzoclziejącego zapalenia jelita grubego).

Do wystąpienia rumienia guzowatego może się przyczynić ciąża, a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Objawy kliniczne: rumień guzowaty występuje znacznie częściej u kobiet (około 90%) niż u mężczyzn, przeważnie między 30. a 40. rokiem życia. Pojawienie się guzków poprzedza często złe samopoczucie, wzrost ciepłoty ciała, bóle stawów lub nieżyt górnych dróg oddechowych. Zmiany umiejscowione są najczęściej na przedniej, rzadziej na tylnej powierzchni podudzi, jeszcze rzadziej na udach, pośladkach, ramionach, głowie i tułowiu. Mają one średnicę 1-15 cni, są bolesne, skóra w miejscu zmian jest zaczerwieniona i nadmiernie ucieplona. Guzki utrzymują się przez 3-9 tygodni,goją się, nie pozostawiając blizn. U około połowy chorych następują nawroty, czasem kilkakrotnie, w różnych odstępach czasu.

W związku z częstym współistnieniem rumienia guzowatego z sarkoidozą i możliwością zakażenia gruźliczego w każdym przypadku wskazane jest wykonanie zdjęcia klatki piersiowej. W przebiegu sarkoidozy próba tuberkulinowa wypada ujemnie.

Leczenie: jeżeli nie udaje się znaleźć czynnika wywołującego chorobę, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, w razie braku poprawy podaje się małe dawki glikokoitykosteroiclów.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość