Spondyloartropatie

Spondyloartropatie należą do grupy chorób, w których przebiegu dochodzi do zapalenia stawów obwodowych, stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych, przyczepów ścięgnistych, a także do zmian zapalnych w wielu innych układach i narządach. W surowicy chorych nie stwierdził się obecności czynnika reumatoidalnego należącego clo immunoglobulin klasy IgM, częsta jest natomiast zbieżność z obecnością antygenu HLA-B27.

Do spondyloaitropatii zalicza się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reaktywne zapalenia stawów, sponclyloartropatie młodzieńcze, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów w przebiegu zapalnych chorób jelit. Rzadziej występuje SAPHO (synouitis, acne, pustulosis, hypero-stosis, osteitiś). W niektórych przypadkach trudno jest ustalić rozpoznanie, zaproponowano więc określenie „sponclyloartropatie niezróżnicowane”.

Sponclyloartropatie mają wiele cech wspólnych, różnią się jednak etiopa-togenezą i obrazem klinicznym - zostaną więc przedstawione oddzielnie.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość