Toczeń rumieniowaty układowy

Etiopatogeneza: przyczyna tocznia rumieniowatego układowego nie jest znana, zespół objawów zapalnych dotyczących wielu układów i narządów spowodowany jest procesem autoimmunizacji, w wyniku którego w ustroju dochodzi do tworzenia przeciwciał skierowanych głównie przeciw antygenom jąder komórkowych.

Objawy kliniczne: choroba występuje głównie u kobiet, rozpoczyna się w młodym wieku, początkowe objawy to nadwrażliwość na światło słoneczne (także solaria!), zwiększone wypadanie włosów, objaw Raynauda, bóle lub zapalenie stawów, powtarzające się zapalenie opłucnej, leukopenia i trombocytopenia. W dalszym przebiegu pojawiają się objawy ze strony wielu układów i narządów. Są one zestawione w kryteriach klasyfikacyjnych Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego (ARA)

Leczenie-, chorzy na toczeń powinni być pod stałą opieką reumatologa. Leczenie polega na stosowaniu NSLPZ, glikokoitykosteroidów w dawkach zależnych od umiejscowienia zmian i aktywności choroby, leków im-munosupresyjnych. Toczniowe zapalenie nerek prowadzące do ich niewydolności może wymagać zastosowania plazmaferezy, dializoterapii lub przeszczepu nerki.

Czas przeżycia u połowy chorych przekracza obecnie nawet 20, lat. Największe zagrożenie stwarza niewydolność nerek, niedokrwistość autoimmu-nohemolityczna i zajęcie ośrodkowego układunerwowego. Leczenie zawsze po konsultacji w ośrodku specjalistycznym.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość