Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Szacuje się, że zespół policystycznych jajników (PCOS - polycyslic ovary syndrome) występuje u około 4-7% kobiet w wieku rozrodczym i stanowi jedną z głównych przyczyn zaburzeń miesiączkowania i niepłodności u kobiet.

Etiopatogeneza: przyczyna zaburzeń pozostaje niejasna. Rozważa się podłoże genetyczne. Stwierdza się nieprawidłowy proces folikulogenezy, w wyniku czego nie dochodzi do wytworzenia pęcherzyka dominującego, owula-cji i powstawania ciałka żółtego.

Objawy kliniczne: zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, hirsutyzm, męski typ budowy ciała, otyłość, łojotok, trądzik, wypadanie włosów i(lub) łysienie typu męskiego, czasami rogowacenie ciemne.

Podwyższone stężenie androgenów w surowicy: testosteronu, anclrosten-clionu, rzadziej dehydroepiandrostendionu, obniżenie stężenia białka wiążącego steroidy płciowe (SH13G), insulinooporność i hiperinsulinemia, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, nieprawidłowy stosunek IJi do FSH.

Postępowanie: szczegółowa diagnostyka i leczenie wykraczają poza kompetencje lekarza rodzinnego i powinny być prowadzone w ośrodkach specjalistycznych.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość