Nowotwór gruczołu krokowego

Wraz z wiekiem, zwykle po 50. roku życia, wzrasta liczba zachorowań na raka stercza. Rak stercza szerzy się przez rozrost, naciekanie oraz drogą lim-fatyczną i krwionośną.

Podstawowym badaniem biochemicznym jest określenie stężenia specyficznego antygenu sterczowego (PSA). Wartości powyżej 4 ng/ml są wskazaniem do wykonania USG i biopsji gruczołu krokowego.

Potwierdzenie raka stercza jest wskazaniem do wyboru dalszego postępowania. Rak stercza, podobnie jak gruczolak, powoduje utrudnione oddawanie i zatrzymanie moczu. Naciekanie moczowodów prowadzi do wodonercza. Przerzuty obserwuje się głównie w kościach, ale także w płucach, wątrobie, mózgu.

Postępowanie-, wczesne wykrycie raka stercza ograniczonego do narządu umożliwia leczenie radykalne. Chorych do 70. roku życia kwalifikuje się do radykalnej prostatektomii. Metodą alternatywną jest radioterapia z brachyte-rapią. Nowotwory zaawansowane leczy się antyanclrogenami, analogami LH--RH. Przerzuty do kręgosłupa leczy się solami strontu, preparatem Estracyt lub naświetlaniem dawką przeciwbólową. Leczenie chemiczne stosowane jest zwykle w ostateczności. Terapia genowa jest w trakcie prób klinicznych.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość