Profilaktyka onkologiczna

Działania profilaktyczne mają znacznie większy wpływ na zdrowie i długość życia niż leczenie chorób.

Szacuje się, że 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia i dietą lub występujących w otaczającym środowisku.

Około 30% zgonów z powodu nowotworów złośliwych jest spowodowanych nałogiem palenia tytoniu. Szacuje się, że czynniki dietetyczne są odpowiedzialne za ok. 30% zachorowań, a infekcje - głównie wirusowe - za 5%. Również 5% to nowotwoiy związane z czynnikami zawodowymi. Pozostałe czynniki to: zachowania seksualne, styl życia i skażenie środowiska. Znaczenie predyspozycji genetycznych trudno przecenić, stosunkowo rzadko odpowiadają one jednak samodzielnie za powstawanie nowotworów (tzw. nowotwory dziedziczne, np. 10-20% chorych na raka piersi).

Palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem związanym z powstawaniem nowotworów złośliwych. Ma związek z 90% zachorowań na raka płuca, 80-90% zachorowań na raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku, 30% zachorowań na raka pęcherza moczowego, trzustki, szyjki macicy. Dieta o wysokiej zawartości tłuszczu i mięsa sprzyja występowaniu raka jelita grubego, raka piersi i raka stercza. Ochronne działanie ma duże spożycie surowych warzyw i owoców.

Suplementacja poszczególnych witamin lub pierwiastków nie wpływa na częstość występowania nowotworów w normalnie odżywionych populacjach. Nadwaga i otyłość mogą zwiększać ryzyko powstawania raka pęcherzyka żółciowego u kobiet, raka endometrium, raka jelita grubego, raka piersi. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka piersi i raka jelita grubego. Nadmiar soli i pokarmów konserwowanych (produkty peklowane i wędzone) sprzyja zachorowaniu na raka żołądka. Zaleca się również nienadużywanie alkoholu. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może być przyczyną nowotworów skóry. Głównym czynnikiem kancerogennym dla raka szyjki macicy jest wirus HPV. Należy ostrożnie zalecać antykoncepcję hormonalną u dziewcząt - szczególnie palących, a hormonoterapię zastępczą zalecać tylko tym kobietom, u których stwierdza się wskazania do jej stosowania - w obu tych grupach stwierdza się niewielki wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość