Rak jelita grubego

Objawy zależą przede wszystkim od umiejscowienia nowotworu. Umiejscowienie w prawej połowie okrężnicy może powodować ból po prawej stronie brzucha, w okolicy pępka, w podbrzuszu lub nadbrzuszu. Mogą pojawić się ciemno zabarwione stolce i niedokrwistość. Objawy raka lewej połowy okrężnicy i odbytnicy to: wzdęcia, bóle kolkowe, krew w stolcu i na stolcu, zmiana rytmu, wypróżnień, uczucie niepełnego wypróżnienia, bolesne parcia na stolec, stolce ołówkowe.

U wszystkich osób podających powyższe objawy, także mogące wskazywać na guzki krwawnicze, należy wykonać badanie per rectum. oraz testy na krew utajoną w stolcu, badanie endoskopowe (rektoskopia, sigmoidoskopia, kolonoskopia), ewentualnie badanie radiologiczne.

Podstawą leczenia raka jelita grubego jest zabieg operacyjny. Chorzy z nowotworami bardziej zaawansowanymi miejscowo otrzymują chemioterapię uzupełniającą. U niektórych chorych na raka odbytnicy stosowana jest radioterapia przedoperacyjna lub pooperacyjna.

W nowotworach wcześnie wykrytych przeżycia 5-letnie dotyczą 70-90% chorych, natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych, lecz operacyjnych, około połowy chorych. Wyleczalność w Polsce jest dwukrotnie niższa. niż w Europie Zachodniej.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość