Rak pęcherza

Rak pęcherza występuje znacznie częściej u palaczy oraz u osób narażonych zawodowo na czynniki rakotwórcze.

Najczęstsze objawy to: bezboiesny krwiomocz pojawiający się i znikający bez uchwytnej przyczyny oraz objawy dysuryczne i częstomocz.

Chory podający w wywiadzie krwiomocz bez uchwytnej przyczyny powinien być skierowany na badanie moczu z oceną cytologiczną, USG jamy brzusznej z oceną nerek, pęcherza i stercza oraz do urologa w celu wykonania cystoskopii.

Nowotwory powierzchowne leczy się zabiegami endoskopowymi - elek-troresekcją z elektrokoagulacją. U części chorych stosuje się uzupełniające leczenie dopęcherzowe. W przypadku raków naciekających wykonywana jest radykalna cystektomia lub chorzy leczeni są promieniami.

Rokowanie u chorych na raki pęcherza o wysokiej dojrzałości jest dobre, natomiast rokowanie u chorych z rakami naciekającymi, mało dojrzałymi jest niekorzystne - cystektomia daje tylko około 20% pięcioletnich przeżyć.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Edaa19

    Witam mam Pytanie odnośnie początkowych objawów tego Raka ponieważ ja często choruje na zapalenie pęcherza często trwa 1-2 dni ale ostatniej środy dostałam mocnego bólu który trwa do dzisiaj , silne parcie na mocz , krwiomocz (tzn kropelki moczu ) , ból podczas oddawania moczu , miałam badanie moczu wyszło zapalenie mam miec usg ,niech ktoś pomoże dużo czytałam na temat tego raka boje się pozdrawiam ; )