Ropomocz

Powstaje w wyniku wtargnięcia bakterii clo układu moczowego. Zakażenia wywołane są głównie przez bakterie Gram-ujemne, a mianowicie: Escheri-cbia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Acinetobacler, oraz Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus, Slreptococcus. Są to zakażenia nieswoiste. Wśród zakażeń swoistych dominuje zakażenie gruźlicze. Bakterie wnikają do układu moczowego drogą wstępującą, krwiopochodną, limfa-tyczną i przez ciągłość.

Cewniki są najczęściej przyczyną wtargnięcia bakterii do układu moczowego na drodze wstępującej. Zwykle po 48 godzinach od wprowadzenia cewnika do pęcherza obserwuje się zakażenie dróg moczowych. Zakażenia krwiopochodne obserwuje się w przebiegu ognisk zakażenia, np. ropni, zapaleń migdałków, zębów, często w przebiegu cukrzycy. Bakterie osiedlają się w nerkach i sterczu. Zakażenia drogą limfatyczną szerzą się ze zmian zapalnych na kroczu, narządów płciowych i miednicy mniejszej.

Objawy kliniczne: zakażenie nerek objawia się bólami, gorączką, dreszczami, czasem krwiomoczem. Zapalenie pęcherza moczowego powoduje bolesne parcie na mocz, częstomocz, stany podgorączkowe, czasem krwiomocz. Zapalenie gruczołu krokowego powoduje ból w kroczu, parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu, gorączkę i dreszcze. Duży obrzęk gruczołu krokowego może spowodować zatrzymanie moczu. Zapalenie najądrzy charakteryzuje się obrzękiem i bolesnością najądrza i jądra, gorączką, dreszczami.

Postępowanie-, leczeniem z wyboru jest antybiotykoterapia. Wskazane jest jednoczesne pobranie moczu na posiew i określenie lekowrażliwości wyhodowanych bakterii. Korekta wyboru antybiotyku po uzyskaniu wyniku posiewu. Wskazane jest równoczesne podawanie leków przeciwbólowych i niesteroiclowych leków przeciwzapalnych. Wystąpienie wodonercza lub zatrzymanie moczu wymaga odprowadzenia moczu powyżej przeszkody.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość