Rwa ramienna

Etiologia: ucisk korzeni nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa przez jądro miażdżyste lub zmiany zwyrodnieniowe kręgów zwężające światło otworu międzykręgowego. Czynnikiem sprawczyni może być nagły niefortunny ruch skręcający głowę.

Objawy kliniczne-, ból promieniujący od szyi do barku i ramienia, czasem do palców. Bóle często nasilają się w nocy, w pozycji leżącej lub przy opuszczeniu kończyny.

Stwierdza się objaw Bikelesa (ból przy odwodzeniu i prostowaniu uniesionej i zgiętej w stawie łokciowym kończyny górnej), zaburzenia czucia powierzchniowego w zakresie unerwienia uciśniętego korzenia szyjnego, przy dyskopatiach wielopoziomowych rzadko niedowłady mięśni unerwionych przez dany korzeń, ewentualnie również rzadkie zaniki mięśni (przy długotrwałym procesie chorobowym). Dolegliwość wymaga różnicowania z okołostawowym zapaleniem stawu barkowego (PHS), gdzie ból może mieć podobną lokalizację, ale nie wynika z ucisku korzenia nerwowego, lecz zapalnego procesu wytwórczo-włóknistego w obrębie stawu barkowego, który powoduje mechaniczne ograniczenie ruchomości w stawie.

Postępowanie: niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, leki zmniejszające napięcie mięśni, ćwiczenia rehabilitacyjne i fizykoterapia. Czasem dodatkową korzyść osiąga się przez zakładanie usztywniającego kołnierza szyjnego, zwłaszcza w środkach transportu (nie powinien być noszony długo). W trudno poddającym się leczeniu zespole bólowym wskazane jest wykonanie przeglądowego zdjęcia rtg szyjnego odcinka kręgosłupa, czasem konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub MRI kręgosłupa szyjnego i rozważenie ewentualnego zabiegu operacyjnego kręgosłupa odbarczającego uciśnięty korzeń nerwowy.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość