Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Błona dziewicza

Błona dziewicza nie ma właściwie żadnego znaczenia, jednak z jakiegoś powodu do gabinetów chirurgów plastycznych coraz częściej zgłaszają się kobiety chcące ją odtworzyć.

Błona dziewicza to cienka błona znajdująca się na początku pochwy. Na środku niej znajduje się rozciągliwy otwór, który umożliwia łatwy przepływ wydzielin i krwi miesiączkowej. Dziurka w błonie ma różną średnicę, czasem jest duża i podczas pierwszego stosunku seksualnego może zostać po prostu rozciągnięta, a nie całkiem przerwana. Niektórzy mylnie uważają, że błona znajduje się na około 8 cm od wejścia do pochwy i na próżno szukają jej palcami.

Struktura błony dziewiczej zmienia się wraz z wiekiem i zależna jest od wielu czynników, na przykład od rasy, hormonów czy zakażeń. W okresie dojrzewania pod wpływem estrogenów błona dziewicza staje się grubsza.

Po co kobiecie błona dziewicza?

Błona ma chronić pochwę i macicę przed urazami i zakażeniami, tak by kobieta mogła urodzić zdrowe dziecko. Zwykle błona dziewicza rozrywa się podczas pierwszego stosunku seksualnego (defloracja), któremu mogą, ale nie muszą, towarzyszyć krwawienia i ból. Niekiedy łatwo ją uszkodzić masturbacją, używaniem złych tamponów czy uprawianiem niektórych sportów.

Nieraz zdarza się, że błona dziewicza jest mocna i jej defloracja podczas pierwszego razu jest bolesna i prowadzi do krwotoku. Wtedy należy zasięgnąć porady lekarza. Aby uniknąć rozczarowań podczas pierwszego stosunku seksualnego najlepiej jest chodzić regularnie do ginekologa i zapytać go o stan błony dziewiczej. Jeśli jest gruba i bardzo ukrwiona, lekarz może ją naciąć.

Dziś często błona dziewicza jest zarówno fizyczną jak i psychiczną barierą, której przekroczenie może stanowić problem. Obecnie można chirurgicznie odtworzyć błonę. Zabieg zwany jest hymenoplastyką i polega na zszyciu uprzednio sfałdowanej śluzówki.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość