Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ból brzucha

Najczęściej bóle brzucha są efektem albo zwyczajnego przejedzenia, albo też rozmaitych stanów psychicznych – zdenerwowania, stresu, lęku, ciągłego napięcia nerwowego. W tych przypadkach poradzimy sobie z bólem sami, czasami wystarczy po prostu nieco odpocząć od codziennych zajęć.

Czasami jednak ten lekceważony ból brzucha może być objawem poważnych chorób, których nie wolno lekceważyć. Warto wiedzieć, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Dolegliwości, które możemy spokojnie leczyć w domu

Najbardziej „popularnym” wśród kobiet bólem brzucha jest ten, który występuje podczas miesiączki. Oczywiście, nie wymaga on żadnej interwencji lekarskiej, przejdzie sam za 2-3 dni. W tym czasie jednak możemy sobie pomóc lekami przeciwskurczowymi oraz przeciwbólowymi, które dostępne są bez recepty. Jeśli jednak ból jest znacznie bardziej dotkliwy niż zwykle, warto zasięgnąć porady swojego ginekologa.

Tak zwane „problemy żołądkowe” pojawiają się zwykle po spożyciu zbyt dużych porcji jedzenia, często tłustego lub ciężkostrawnego. Mogą być też efektem dobrej zabawy poprzedniego wieczora, czyli po prostu nadużycia alkoholu. Należy przejść na dietę lekkostrawną, odpocząć, ewentualnie uzupełniać płyny pijąc więcej wody – jest to ważne zwłaszcza, jeśli do bólu dołączyła się biegunka lub wymioty.

Bolesność może pojawić się również przy zaparciach. Ten problem zwykle szybko rozpoznajemy samodzielnie, bez pomocy lekarza. Towarzyszą mu często wzdęcia, uczucie „pełności” w brzuchu, czasami zgaga. Jeśli powtarza się to często, warto przemyśleć swoją dietę i zacząć jeść pokarmy bogatsze w błonnik, zmniejszyć ilość posiłków z produktów wysoko przetworzonych oraz unormować godziny, w jakich jadamy. Doraźnie można zastosować jeden z dostępnych bez recepty środków na tą dolegliwość – choć pomóc może też zwykłe, surowe jabłko lub jogurt.

Jeśli ból pojawia się głównie w sytuacjach stresowych, trzeba pomyśleć o zmniejszeniu ich częstotliwości. Dobrze sprawdza się uprawianie sportów i udział w zajęciach relaksacyjnych, w obu przypadkach nasz system nerwowy stanie się z czasem znacznie odporniejszy.

Kiedy bezwzględnie trzeba zgłosić się do lekarza?

Towarzyszące bólom brzucha objawy, które powinny być sygnałem do natychmiastowego zasięgnięcia porady lekarskiej, to:

wymiotowanie krwią lub treścią podobną do „fusów po kawie” stolec z krwią, lub też w kolorze przypominającym smołę nietypowy kształt stolca – długi, ale bardzo cienki bardzo intensywne wymioty lub biegunka zmiany koloru skóry na bardzo blady bądź żółtawy podejrzenie, że przyczyną bólu może być serce wysoka gorączka, osłabienie, trudności w oddychaniu podejrzenie silnego zatrucia, rośliną lub środkiem chemicznym każdy dotkliwy lub przedłużający się ból w trakcie ciąży

W tych przypadkach lepiej jest nie ryzykować i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli dolegliwości są bardzo silne, wskazane jest wezwanie pogotowia lub udanie się do szpitala na izbę przyjęć.

O jakich chorobach ostrzega brzuch?

Chorób związanych z bólami brzucha jest mnóstwo, nie wszystkie nawet dotyczą bezpośrednio jamy brzusznej. Najczęstsze z nich to:

Zawał serca – ból brzucha może być jego nietypowym objawem, występującym zwłaszcza u kobiet. Atak może zacząć się od piekącego bólu w górnej części brzucha, dołącza do niego zwykle uczucie lęku, wzmożone pocenie się oraz nudności. Ból może, ale nie musi, rozszerzać się na klatkę piersiową.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – ból rozpoczyna się w okolicach pępka, szybko jednak przechodzi do prawej dolnej części. Nacisk lub kaszel wywołuje natychmiastowe zaostrzenie bólu. Pojawiają się nudności, wymioty i gorączka.

Kamica nerkowa – typowe objawy to ból i skurcze brzucha, krew lub ropa w stolcu, gorączka. Można wziąć lek przeciwbólowy, ale nie może to być aspiryna. Szybko należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Przepuklina – może zacząć się od „zwykłego” bólu brzucha, ale dołączają do niego wymioty, biegunka, brak apetytu, zgaga, gazy. Często chory sam potrafi zlokalizować „dziwną gulkę” pod skórą. Niektóre rodzaje przepukliny wymagają interwencji chirurgicznej, dlatego pomoc lekarska jest niezbędna.

Zawsze jednak należy udać się do lekarza, jeśli ból jest intensywny i pojawił się nagle, jeżeli utrzymuje się kilka godzin lub z przerwami powraca przez całą dobę, jeśli czujemy, że brzuch stał się „twardy” oraz zwiększa się pod wpływem dotyku.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Olga. (Gość)

  To prawda, że ból brzucha może być symptomem zupełnie neispodziewanych chorób... Długo mnie męczył, a lekarze robili badania i nic. Wreszcie się okazało, że to raczej na tle nerwowym i musiałam nad psychiką zamiast ciałem pracować. I zamiast różnych mocniejszych leków, biorę tylko buscopan na nerwobóle, jak naprawdę mi się tam wszystko w brzuchu pospina. Podobno stres jest częstą przyczyną bólu brzucha albo głowy - zależy jak się u kogo objawia.

 2. marlena (Gość)

  Często takie bole sa niebezpieczne i jednak najlepszym sposobem jest pojście do lekarza.Natomiast w domu kiedy mamy chociazby biegunkę -wziąc probiotyk enterol.

 3. madzia323 (Gość)

  BŁAGAM!!!! POMÓŻCIE!!!! MAM BÓLE  BRZUCHA  NIEZNANEGO POCHODZENIA  ROBIŁAM JUŻ WSYSTKIE BADANIA LEKARZE TWIERDZĄ ŻE W BRZUCHU WSZYSTKO OK A BÓLE NAWRACAJĄ NIEWIEM JUŻCO MAM ROBIĆ!!!!!!!

 4. hatia (Gość)

  u mnie bóle brzucha najgorsze były w czasie miesiączki, prawie omdlewałam... dostała pigułki anty i w końcu jakoś odżyłam, belarę biorę kilka ładnych miesięcy

 5. jamal

  Bóle brzuch często są objawem chorób zapalnych, ale oprócz tego to także przedłużające się wzdęcia http://www.wzjgforum.pl/wzdecia-we-wrzodziejacym-zapaleniu-jelita-grubego/