Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ból głowy

Ból głowy towarzyszy nam tak często, że zwykle nie wywołuje podejrzeń. U jego podłoża nie zawsze leży jednak zmęczenie, stres i warunki atmosferyczne, a często nawracające objawy bólowe mogą świadczyć o różnorodnych zaburzeniach i poważnym zagrożeniu dla zdrowia.

"Boli mnie głowa” to stwierdzenie, które słyszymy praktycznie codziennie. Gdy sami go doświadczamy, przeważnie łykamy tabletkę przeciwbólową i czekamy na ustąpienie objawów. Jeśli jednak ból nie przechodzi lub wraca po kilku godzinach, zaczynamy się niepokoić. Zwykle słusznie, ponieważ takie nawracające bóle głowy mogą wiązać się z konkretnymi chorobami.

Bóle samoistne

Samoistne bóle głowy pojawiają się zwykle w przypadku zmęczenia lub zdenerwowania. Nie oznaczają żadnej choroby i można ograniczyć się do przyjęcia środka przeciwbólowego. Wśród samoistnych bólów głowy wyróżniamy:

 • Bóle klasterowe – są stosunkowo rzadko spotykane, za to bardzo charakterystyczne. Ból rozpoczyna się w okolicy oka, szybko narasta, obejmując całą połowę twarzy. Towarzyszy mu przeważnie łzawienie i uczucie „zatkanego nosa”. Trwa to do pół godziny, może się powtarzać kilka razy w ciągu doby.

 • Bóle typu napięciowego – tępy, ciągły, sprawiający wrażenie, jakby założono nam na głowę obręcz i silnie ją ściskano. Nie towarzyszą mu przeważnie żadne inne objawy, ale sam ból może trwać bardzo długo – nawroty zdarzać się mogą nawet przez kilka miesięcy. Wywołany jest przeważnie czynnikami zewnętrznymi: silnymi emocjami, stresem, nadmiarem pracy, zanieczyszczeniami w powietrzu, hałasem.

 • Migrena – najbardziej uciążliwa dolegliwość, ponieważ w tym przypadku ból jest tak silny, że praktycznie wyłącza nas z normalnego życia. Towarzyszą mu mdłości, wymioty, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Napad może trwać kilka do nawet kilkudziesięciu godzin, dlatego zaleca się przyjęcie środka przeciwbólowego na samym jego początku – później działanie będzie znacznie słabsze. Dobrze jest znaleźć ciche, zaciemnione pomieszczenie i położyć się płasko czekając, aż środek zacznie działać.

Czasami ból głowy występuje podczas miesiączki, po nadużyciu alkoholu czy wypaleniu wielu papierosów w krótkim czasie.

Ból głowy, który powinien nas zaniepokoić

„Niewinny” ból głowy może sygnalizować bardzo poważne dolegliwości. Powinniśmy skontaktować się z lekarzem, jeżeli:

 • ból jest szczególnie silny, pojawia się nagle, nie jest jednak bólem migrenowym,
 • ból nawraca przez dłuższy okres czasu, a kolejne ataki są coraz silniejsze,
 • ból jest tak silny, że budzi nas w środku nocy,
 • bólowi towarzyszą takie objawy, jak: zaburzenia świadomości, widzenia, omdlenia,
 • bólowi towarzyszy wysoka gorączka
 • ból utrudnia poruszanie głową, zgięcie karku, towarzyszą mu niedowłady kończyn,
 • wydaje się być punktowy i często nawraca w tym samym miejscu.

W tych przypadkach często niezbędna jest konsultacja neurologiczna, na którą skieruje nas lekarz rodzinny.

Choroby, którym towarzyszy ból głowy

 • Problemy stomatologiczne – często zepsuty, bolący ząb, może powodować także uporczywe bóle głowy, najczęściej promieniując na twarz i żuchwę. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie występuje stan zapalny.

 • Zapalenie zatok – to jedna z najczęstszych przyczyn silnego bólu głowy. Charakterystyczny jest tępy ból połączony z wrażeniem ucisku, najsilniejszy w godzinach popołudniowych oraz przy pochylaniu głowy do przodu.

 • Choroby oczu – szczególnie nie leczona jaskra, ale również innego rodzaju problemy związane z oczami, mogą dawać objawy bólowe także w innych częściach głowy.

 • Infekcje, przeziębienia – podczas grypy lub zaziębienia często również pojawia się ból głowy, najczęściej wraz z gorączką i osłabieniem.

 • Nadciśnienie tętnicze – ból jest charakterystyczny, umiejscowiony z tyłu głowy. Najczęściej pulsujący i nawracający, zwłaszcza po wysiłku fizycznym i podczas stresu.

 • Zapalenie opon mózgowych – silny ból głowy z wysoką gorączką. Charakterystyczne jest to, że chory nie jest w stanie przygiąć głowy do klatki piersiowej. Występuje senność, wymioty, zaburzenia świadomości. Stan niebezpieczny dla życia – konieczna interwencja lekarza!

 • Pęknięcie tętniaka mózgu – ból określany jako „najgorszy w życiu”, pojawiający się nagle, promieniuje do karku. Chory ma sztywność karku, często wymioty, czasem traci świadomość. Stan niebezpieczny dla życia – konieczna interwencja lekarska!

Uwaga! Ból głowy, zwłaszcza latem, może towarzyszyć odwodnieniu organizmu. Jeśli się powtarza, spróbujmy wypijać więcej wody, najlepiej źródlanej czy mineralnej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. aaa (Gość)

  ja mam wlasnie taki punktowy bol juz od roku :/  w tym samym miejscu do tego doszly drgania miesni , termin na rezonans mam na poniedzialek juz sie boje guza

 2. x (Gość)

  I co rezonans wykazał?

 3. banna (Gość)

  Ze swojej strony mogę polecić Metafen, są to bardzo skuteczne tabletki zawierające dwa przeciwbólowe środki paracetamol i ibuprofen.

 4. nastazja (Gość)

  Tak znam te tabletki, są bardzo dobre, przede wszystkim bardzo szybko działają.

 5. romciaa (Gość)

  Mi tylko tabletki p. bólowe pomagają na ból głowy, żadne domowe sposoby itp. Bo jak głowa zacznie mnie boleć to często przez cały dzień się meczę a jak łyknę tabletkę to mam spokój.

 6. agata aga (Gość)

  To ja też tak mam, nie czekam aż ból stanie sie nie do zniesienia, po co sie męczyć, od razu łykam tabletkę i po bólu.

 7. gilnata82

  W moim przypadku ból głowy jest często spowodowany długim przebywaniem przy komputerze - ale taka praca... staram się robić częste przerwy, jednak to niestety nie wystarcza, aby wyeliminować bóle. Czasami pomaga mi wypicie melisy.

 8. eRzecznik (Gość)

  Niezależnie od przyczyn, każdy ból uporczywy lub utrzymujący się dłużej powinno się konsultować z lekarzem, ból nie zawsze wiąże się z poważną, zagrażającą życiu chorobą ale skutecznie potrafi wyłączyć z życia na długie godziny. Często zdarza się osobom cierpiącym także przedawkować leki przeciwbólowe co jeszcze pogarsza sprawę.

 9. Kamila (Gość)

  Faktycznie warto iść co lekarza, doczekałam się na wizytę i dostałam lek który niebo poprawił moje samopoczucie. Po tabletce sumamigrenu ból mija po max 30 minutach. Dobrze jest przed wizytą zrobić podstawowe badania, zaliczyć wizytę u okulisty i laryngologa, wtedy wszystko idzie migiem :)

 10. kwatlotosu (Gość)

  najgorsze są te bóle migrenowe, nie znoszę ich. Na szczęście mam sprawdzony sposób, rozpuszczam sobie w wodzie Pyralginę Sprint i wypijam. Mija chwila i bóle przechodzą, nawet te mocna migrenowe