Ból kręgosłupa
Mówi się, że jeśli cierpimy na wiele różnych chorób – to prawdopodobnie chory jest przede wszystkim kręgosłup. I rzeczywiście, jest to część naszego ciała, która w przypadku wystąpienia zaburzeń, może odbić się praktycznie na wszystkich organach.

Zdrowy kręgosłup pozwala nie tylko zachować prawidłową postawę ciała i pełną sprawność ruchową człowieka. To właśnie on chroni rdzeń kręgowy, zapewniając jednocześnie dobre funkcjonowanie całego układu nerwowego. Wszelkie problemy kręgosłupa odczuwamy niemal natychmiast – i to nie tylko w jego rejonie.
Gdy cię łupie w kręgosłupie…
Bóle kręgosłupa są obecnie tak częste, że mówić można o chorobie cywilizacyjnej. Różnego rodzaju dotykające go schorzenia są jednym z najpoważniejszych obecnie problemów – bardzo utrudniają bądź całkowicie uniemożliwiają normalne życie, pracę, kontakty z ludźmi, wypoczynek, aktywność fizyczną, a czasami nawet codzienne, proste czynności.
Najczęściej spotykanymi dolegliwościami kojarzonymi z kręgosłupem są:
Uszkodzenia krążka międzykręgowego – wywołane zwykle przeciążeniem, urazem bądź zwiększonym napięciem mięśni.
Bóle odcinka lędźwiowego – powodowane przez zmiany zwyrodnieniowe kręgów, napięcie mięśni bądź neuropatię.
Bóle pleców – z powodu zmian w kręgosłupie i zwiększonego napięcia mięśni, powstaje ból odczuwalny na wysokości łopatek, promieniujący w obie strony ciała.
Bóle karku (szyi) – bardzo obecnie częsta dolegliwość, pojawiająca się jako efekt siedzącego, zwykle przed telewizorem czy komputerem, trybu życia.
Napięcie mięśniowe – silny stres bądź ciężka lub jednostajna praca, może powodować stałe, przedłużające się napięcie mięśni grzbietu i w konsekwencji bolesność w obrębie kręgosłupa, na różnej wysokości.
Powody bolesności kręgosłupa mogą być bardzo różne. Czasami wynikają bezpośrednio z różnych urazów pleców, ich jednorazowego czy sporadycznego przeciążania – częściej jednak pracujemy na ten ból przez całe swoje życie.
Dlaczego zaczyna boleć kręgosłup?
Jeśli nie doznaliśmy urazów mechanicznych kręgosłupa i wykluczono już różne jego stany chorobowe i patologie wrodzone – można zwykle spokojnie założyć, że winny jest nasz tryb życia. Siedzący, lub wprost przeciwnie, za bardzo forsujący nasze plecy.
Często przyczyną bólu kręgosłupa jest też zbytnie folgowanie sobie ze smakołykami – czyli po prostu nadwaga. Kiedy masa naszego ciała rośnie, ten najważniejszy element szkieletu jest przeciążany praktycznie przez cały czas. Każdym nadmiarowym kilogramem więc, pracujemy na późniejsze kłopoty z plecami.
Profilaktyka bólu kręgosłupa
Wystarczy przeważnie wprowadzić cztery główne zmiany, aby nasz kręgosłup długo cieszył się dobrą kondycją i nie przysparzał nam niepotrzebnych problemów:
1.Dbanie o prawidłową postawę ciała – zarówno podczas chodzenia, pracy, jak też w czasie snu.
2.Częsta zmiana pozycji ciała – jeśli dłużej siedzimy przy biurku, starajmy się co godzinę wstać i przeciągnąć, zrobić kilka skłonów, przespacerować się choćby kawałek.
3.Więcej aktywności fizycznej – zadbamy nie tylko o wzmocnienie mięśni pleców, ale także pozbędziemy się zbędnych kilogramów, odciążając w ten sposób kręgosłup.
4.Nie przeciążamy kręgosłupa – dotyczy to zarówno podnoszenia ciężkich przedmiotów, jak i wykonywania gwałtownych ruchów całym ciałem, grożących urazami mechanicznymi.
Jak widać nasz kręgosłup nie jest szczególnie wymagający – wystarczy poświęcić mu każdego dnia raptem godzinkę czasu.
Co zrobić, jeśli już boli?
Warto odwiedzić swojego lekarza i opowiedzieć mu o zaobserwowanych dolegliwościach – najlepiej już wtedy, kiedy dopiero się pojawiły i nie są jeszcze szczególnie dokuczliwe. Na tym etapie przeważnie udaje się odzyskać pełną sprawność i wrócić do normalnego życia.
Przeważnie jednak zwlekamy z tą wizytą, tłumacząc sobie, że pewnie niewygodnie spaliśmy, podnieśliśmy coś ciężkiego, albo nas „przewiało”. Często niestety kończy się to dużym pogłębieniem zmian w kośćcu, prowadzącym do częściowej niesprawności. Nie warto więc ryzykować.
Sami natomiast możemy zmienić swój tryb życia: odpoczynek bierny zamienić na czynny, do sklepu pójść spokojnie spacerkiem zamiast jechać samochodem, kupić dobry, średnio twardy materac do łóżka. Jeżeli pracujemy przy biurku – niech nasze krzesło będzie dobrze dopasowane do wzrostu i wygodne, podtrzymujące dobrze kręgosłup.
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta