Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ból mięśni i stawów - jak się go pozbyć

Ból mięśni i stawów pojawia się zazwyczaj kilka godzin po nadmiernym wysiłku fizycznym - po pierwszych zajęciach aerobiku, intensywnym bieganiu, całym dniu na nartach lub pracy w ogrodzie czy w domu. Dolegliwości można złagodzić domowymi sposobami.

 • Ruch - to najlepszy sposób na zakwasy i ból. Jeśli mięśnie zostaną znów rozruszane, ból ustąpi. Najlepsze są ćwiczenia rozciągające (stretching), jazda na rowerze lub spacer.

 • Kąpiel - w ciepłej wodzie (ok.36 st. C) rozluźni mięśnie i szybko przyniesie ulgę. Warto dodać do niej ziołowe napary np. z rozmarynu, lawendy lub pędów sosnowych.

 • Masaż - oliwką z chilli. Łyżeczkę sproszkowanego chilli wymieszaj z 1/2 litra oleju słonecznikowego i zacznij masaż (wcześniej sprawdź, czy twoja skóra nie reaguje podrażnieniem na chilli, smarując olejem skórę pod kolanem lub w zgięciu łokcia). Olejek rozgrzej w dłoniach, a następnie opuszkami palców uciskaj napięte mięśnie.

 • Kompres - ręcznik frotte namocz w wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku imbirowego. Przyłóż go na bolące mięśnie lub stawy. To je rozgrzeje złagodzi dolegliwości.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Sandra (Gość)

  Bardzo
  ważna jest rozgrzewka przed każdym dłuższym ruchem. "Ciepłe"
  stawy znacznie lepiej zniosą wysiłek. Dieta bogata w kolagen
  również pomaga. Suplementacja kolagenem też powinna pomóc.

 2. arlecia

  Ja słyszałam ostatnio sporo pozytywnego na temat terapii falą uderzeniową. Ponoć potrafi ukoić ból. Sama mam kontuzje i zastanawiam się nad zakupem profesjonalnego aparatu do terapii: http://bitmed.pl/194-aparaty-do-terapii-fala-uderzeniowa - ciekawa oferta oraz solidny sklep.

 3. jdach

  Chirurgia ręki warszawa czy inne miasto? Zastanawia mnie Warszawa, ponieważ poprzez stronę https://www.cmmedicum.com/chirurgia-reki/ trafiłem na bardzo dobrą placówkę medyczną lecz nigdy jeszcze nie byłem w tym mieście w celach leczniczych. Dziękuje z góry wszystkim za przesłane odpowiedzi pod moim postem.