Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ból podczas stosunku

Ból podczas współżycia może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, i to nie tylko podczas pierwszego razu. Często może być on sygnałem świadczącym o chorobie, którego nie należy bagatelizować.

Ból występujący u mężczyzn

Wiele kobiet uważa, że mężczyzn ten problem nie dotyczy. Jest to jednak błędne myślenie. Każdy mężczyzna może bowiem cierpieć na schorzenie powszechnie nazywane stulejką. Polega ono na trudności lub uniemożliwieniu zsunięcia napletka z główki penisa. Powodem tego jest zbyt wąski rozmiar, w którym penis w wzwodzie po prostu się nie mieści. U osób cierpiących na ten rodzaj schorzenia, każda próba wejścia do pochwy kończy się bólem lub niemożliwością wprowadzenia członka do pochwy.

Mężczyźni mogą także odczuwać ból podczas stosunku, jeśli są zarażeni chlamydiozą (objawami są bóle podczas oddawania moczu, wodnisty wyciek z cewki moczowej), która może doprowadzić do zapalenia najądrza i niepłodności. Także drożdżyca, której objawem jest zaczerwienienie i swędzenie żołędzi może być głównym winowajcą odczuwania bólu podczas stosunku.

Ból występujący u kobiet

W odróżnieniu do mężczyzn, ból występujący podczas stosunku u płci pięknej może być spowodowany wieloma czynnikami:

Przyczyny psychiczne

 • Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych – powodują często spadek libido, a tym samym problemy związane z suchością pochwy.
 • Nadmierne napięcie mięśni pochwy – może wynikać ze stresu odczuwanego przez kobietę przed współżyciem. Skurcz czasami bywa tak silny, że włożenie członka do pochwy w ogóle nie jest możliwe – takie schorzenie nazywamy pochwicą. Leczy się je metodami psychoterapeutycznymi i nie należy go bagatelizować, bowiem może wynikać z niebezpiecznych pęknięć w obrębie pochwy oraz wad w budowie narządów płciowych.
 • Nieodpowiedni partner – jeśli z partnerem nie czujemy się bezpiecznie i mimo usilnych starań nie jest on w stanie nas podniecić, stosunek może wywoływać ból. Jego bezpośrednimi przyczynami może być sucha pochwa lub nadmierne napięcie mięśni.

Przyczyny fizjologiczne

 • Zatwardzenie – jest częstym problemem kobiet z tyłozgięciem macicy.
 • Pierwszy raz – ból może być spowodowany rozerwaniem błony dziewiczej.
 • Sucha pochwa – czasem jest to kwestia braku gry wstępnej oraz niedostatecznego podniecenia kobiety. Poważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy może być jednak także zbyt niski poziom estrogenów, cukrzyca, bądź tzw. zespół Sjogrena. Suchość pochwy często tez występuje u kobiet karmiących piersią.
 • Ból podczas współżycia odczuwany po porodzie – może być związany z bliznami po nacięciu krocza. Pomocy szukajmy u ginekologa.
 • Zbyt krótka pochwa – pochwa kobiety, która nie jest dostatecznie podniecona, jest skurczona. Z tego powodu podczas penetracji penis uderza o tylną ścianę pochwy lub nawet w szyjkę macicy, powodując ból.
 • Nieprawidłowa budowa narządów płciowych

Infekcja – odczuwany ból ma miejsce przy wejściu do pochwy

 • Grzybica pochwy - jest bardzo często spotykanym schorzeniem. Objawia się silnym swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem oraz gęstymi upławami.
 • Uczulenie - zwykle może być spowodowane reakcją na nowe kosmetyki stosowane w okolicach intymnych – nowym mydłem, kremem, pianką do golenia lub pianką antykoncepcyjną.
 • Zapalenie łechtaczki - może być wywołane jej zbyt silnym pobudzaniem albo gromadzeniem się wydzieliny w fałdzie skórnym, który ją chroni.
 • Zapalenie przedsionka pochwy
 • Opryszczka narządów płciowych - w obrębie okolic intymnych pojawiają się swędzące pęcherzyki i bolesne rany. Jej nawrotom sprzyjają infekcje, stres, opalanie lub wyziębienie organizmu.
 • Chlamydioza – objawia się pieczeniem i swędzeniem pochwy, bólami brzucha, gęstymi upławami lub nawet krwawieniem międzymiesiączkowym. Po wystąpieniu takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza wraz z partnerem, w celu rozpoczęcia kuracji antybiotykowej. Nieleczona bywa przyczyną zapalenia jajników, które może być przyczyną niepłodności.
 • Drożdżyca – objawia się swędzeniem, obrzękiem okolic intymnych, upławami, pieczeniem podczas stosunku. Po wystąpieniu takich objawów należy zgłosić się jak najszybciej do ginekologa wraz z partnerem.

Infekcja – ból odczuwany podczas głębokiej penetracji pochwy

 • Zapalenie przydatków – wymaga niezwłocznego leczenia ginekologicznego
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. franciszka (Gość)

  bol podczas stosunku na pewno nie jest sytuacja normalna i wymaga konsultacji z lekarzem, u mnie taki bol byl spowodowany torbiela, u znajomej suchoscia pochwy, warto wiec sie zbadac o poznac przyczyne! latwo bowiem stracic ochote na seks, a szkodaby bylo! trzeba na takie sytuacje uwazac, bo latwo stracic na to checi: kobiecosc.info/co-odbiera-ochote-na-seks/

 2. franciszka (Gość)

  bol podczas stosunku na pewno nie jest sytuacja normalna i wymaga konsultacji z lekarzem, u mnie taki bol byl spowodowany torbiela, u znajomej suchoscia pochwy, warto wiec sie zbadac o poznac przyczyne! latwo bowiem stracic ochote na seks, a szkodaby bylo! trzeba na takie sytuacje uwazac, bo latwo stracic na to checi: kobiecosc.info/co-odbiera-ochote-na-seks/

 3. anka (Gość)

  U mnie tabletki antykoncepcyjne powodowały suchość pochwy, ginekolog polecił mi do nich hydrovag. Po tygodniowej kuracji nawilżenie było bez zarzutu, globulki łatwo się zakłada, nie potrzebne są przy nich wkładki. Zauważyłam również, że śluzówka po kuracji stała się bardziej sprężysta.

 4. Werra661 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka