Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ból w tylnej części głowy

Głowa boli nas stosunkowo często, a dolegliwość ta może mieć dziesiątki różnych przyczyn. Przeważnie nie jest to nic groźnego, przechodzi samo lub po przyjęciu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

Bólu głowy zlokalizowanego w jej tylnej części nie należy jednak lekceważyć. Zwłaszcza, jeśli jest pulsujący i pojawia się nie pierwszy już raz. Jest on bowiem charakterystyczny dla podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Czy głowa boli mnie przez ciśnienie?

Wysokie ciśnienie tętnicze nie daje przeważnie praktycznie żadnych objawów, jest jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ściany naczyń krwionośnych są zbyt mocno obciążone, co może spowodować na przykład wylew krwi do mózgu.

Poszczególne narządy ciała ulegają uszkodzeniu – najczęściej dotyczy to nerek, układu krążenia i serca, oraz układu nerwowego.

Jeżeli od pewnego czasu zaczęliśmy odczuwać dość dotkliwy, często tępy lub pulsujący ból w tylnej części głowy, należy zacząć mierzyć ciśnienie tętnicze.

Prawidłowy pomiar ciśnienia:

Używamy ciśnieniomierza z mankietem na ramię, gdyż nadgarstkowe są mało dokładne. Z ciśnieniomierzy dostępnych w sklepie mamZdrowie.pl, godny polecanie jest na przykład ciśnieniomierz Tensoval Comfort. Mierzymy po kilku minutach odpoczynku; przyjmujemy pozycję siedzącą, wyprostowaną, z obiema nogami opartymi na ziemi; mankiet ciśnieniomierza zakładamy bezpośrednio na gołą skórę (zdejmujemy bluzki bądź podciągamy rękawy jeśli nie są one obcisłe).

Pomiaru można oczywiście dokonać w gabinecie lekarskim, zazwyczaj również w ambulatorium w dowolnej przychodni. Średnie wartości przekraczające 140/90 powinny skłonić nas do zasięgnięcia porady specjalisty kardiologa – i oczywiście zastosowania się do jego wskazówek.

Inne przyczyny bólu z tyłu głowy

Często ból zlokalizowany z tyłu głowy promieniuje od karku. Można wówczas podejrzewać zbyt silne obciążenie górnego odcinka kręgosłupa, naciągnięcie mięśni karku bądź tak zwane „przewianie”. Z tymi dolegliwościami zazwyczaj poradzimy sobie samodzielnie.

Jeżeli ból rozpoczyna się w karku, najprawdopodobniej po prostu zbyt długo siedzieliśmy w jednej pozycji, schylaliśmy się, bądź wyjątkowo niewygodnie spaliśmy. Uwaga jednak – jeśli takie bóle się powtarzają, możliwe jest, że górne kręgi kręgosłupa ulegają zwyrodnieniu. Konieczna jest konsultacja lekarska.

Czasami w tylnej części głowy lokalizuje się ból migrenowy. Nie jest to typowe, ale może się tak zdarzyć – wtedy postępujemy podobnie jak przy wcześniejszych migrenach. Jednym z najskuteczniejszych leków bez recepty, które przeznaczone są konkretnie do uśmierzania dolegliwości migrenowych jest Excedrin MigraStop.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. adrian (Gość)

  bóle w tyle głowy mogą być spowodowane również przez wściekliznę

 2. Msvt (Gość)

  Boli mnie tylna cześć głowy gdy opieram sie o coś lub po prostu leze na plecach . Ból ten jest silny i prowadzi do odretwienia skory w miejscu bólu a nawet zawroty głowy . Przechodzi w momencie zmiany pozycji . Jeśli chodzi o ciśnienie to wyglada na to ze jest ok. Bardzo szybko dretwieja mi tez kończyny górne i dolne przy jakimkolwiek nacisku lub nawet delikatnym uniesieniu. Dodatkowo bardzo marzną mi nogi co wydaje mi sie raczej wynikiem ziskiego ciśnienia . Więc dlaczego boli mnie głowa ? Zaznaczam ze już wielokrotnie wspominałem o tym lekarzowi pierwszego kontaktu który po sprawdzeniu ciśnienia oraz wyników krwi nic nie stwierdził.

 3. nel (Gość)

  hej ja mam od końca kwietnia ból tyłu głowy nie wiem jak sie pozbyć tego

 4. adriann55 (Gość)

  Jakies poltora roku temunmialem silne bole w tyle glowy i miesni szyjnych.poszedlem do neurologa. Stwierdzila u mnie zapalenie przysadki. Mialem isc na rezonans ale bule ustaly i nie poszedlem. Bole znowu sie zaczely bede musial isc jednak. Jezeli lekaz rodzinny nic wam nie pomoze idzcie prywatnie do neurologa specjalista zawsze lepiejmzbada i doradzi

 5. xgd (Gość)

  Bardzo boli mnie tylna czesc glowy o tych samych porach do tego dochodza zawroty glowy czasami w po lewej stronie tylnej czesci glowy czuje ze mi pulsuje co mam robic