Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Bolący jajnik

Wiele kobiet nieraz odczuwało ból w dolnej części brzucha. Może to być niewinny ból jajnika związany z owulacją albo znak, że najwyższy czas udać się do lekarza.

Bolesna owulacja

Objawy - jednostronny ból podbrzusza, zwykle mający miejsce w połowie cyklu (około 14. dnia od wystąpienia miesiączki).

Co robić? Najlepiej zażyć tabletkę przeciwbólową lub rozkurczową i położyć się. Bardzo dobry wpływ ma także masaż tej okolicy np. butelką z ciepłą wodą.

Zapalenie jajników

Objawy - ból zwykle jest jednostronny (choć jajniki są dwa - leżą w odległości trzech palców od najbardziej wystających kości biodrowych), przerywany, kłujący. Może promieniować do pachwiny lub lędźwi. Czasem towarzyszy mu gorączka, upławy, które mogą być podbarwione krwią.

Co robić? Sama zrobisz niewiele. Ulgę może ci przynieść zażycie środków przeciwbólowych i leżenie z ciepłym okładem na brzuchu, ale nie wyleczysz w ten sposób stanu zapalnego. Najlepiej zrobisz, zgłaszając się jak najszybciej do ginekologa.

Zapalenie przydatków

Objawy - bolący jajnik, który jest wrażliwy na dotyk, gorączka, bóle krzyża.

Co robić? Radzimy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa, bowiem zapalenie przydatków jest bardzo poważną chorobą.

Torbiel jajnika

Objawy - ból prawego jajnika, krwawienie niezwiązane z miesiączką, pogarszające się samopoczucie oraz ból podczas stosunku.

Co robić? Zgłosić się do ginekologa, który po wykonaniu badania USG stwierdzi, czy torbiel jest obecny i wdroży odpowiednie leczenie.

Zmiany hormonalne lub endometrioza (rozrost błony śluzowej macicy)

Objawy - naprzemienny ból jajników, przypominający krótkie nakłuwanie.

Co robić? Jeżeli problem będzie się powtarzał, należy udać do lekarza ginekologa, który zdiagnozuje powód bólu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kiki (Gość)

  mam bóle jajników na początku myślałam że to stały kłopot z pecherzem przeziebionym zazywałam  tabletki furagin ale stwierdziłam ze jednak to nie pęcherz wiedz udałam się do ginekologa teraz zas czekam na usg oczywiście zanim dostane się bo kolejki są ulala to muszę czekac w cierpieniu bo nie dostałam zadnych leków a ostanio nawed pokazała sie krew w moczu choć  nie jest to miesiączka więc co mam teraz robić  nigdy mie nie bolały jajniki a ubieram się mega ciepło .

 2. klamotka (Gość)

  dlaczego przy torbieli jest tylko ból prawego jajnika? Nie wiem, czy to norma, ale wiem na pewno, że w moim przypadku skubańce naprzemiennie się tworzyły... Rosły 2,5-5,5max cm, a potem pękały, tylko hormony pomagały je utrzymać. Bolało strasznie, szczególnie te większe, ale na lasery były za małe. Trzeba było wtedy pilnować,żeby nie urosły za duże. Nie, nie zniknęły nigdy, nadal się tworzą, choć rzadziej.

 3. M. (Gość)

  Mnie też boli jajnik od paru dni. Byłam u ginekologa i stwierdziła, że wszystko jest ok z jajnikami i nie mam torbieli. Dodatkowo cierpię na przewlekłe zapalenie pęcherza, a dowiedziałam się od ginekolożki, że furagin, który stosowałam nie leczy, tylko powoduje nawroty choroby.

 4. Chce byc facetem (Gość)

  2 pierwsze dni okresu to 40 tabletek ibuprenu. Te dni ma wyciete. Ginekologowie mowia ze jestem zdrowa i nic nie poradza. Daja mi antykoncepcyjnejne tabsy ktore nic nie daja. Natomiast zauwazylam jedno ze gdy chudne bole ustaja czyli tluszcz brzycha naciska na jajniki

 5. Chce byc facetem (Gość)

  2 pierwsze dni okresu to 40 tabletek ibuprenu. Te dni ma wyciete. Ginekologowie mowia ze jestem zdrowa i nic nie poradza. Daja mi antykoncepcyjnejne tabsy ktore nic nie daja. Natomiast zauwazylam jedno ze gdy chudne bole ustaja czyli tluszcz brzycha naciska na jajniki

 6. dumelka

  mnie pomaga picie naparów tuż przed owulacją, bolą mnie bardzo często jajniki, więc korzystam właśnie z takiego domowego sposobu, czasem nawet się masuje leżąc na plecach, najlepiej na macie, nie na łóżku, nie na miękkim tylko na twardym, wtedy jest to lepiej dla ciała :) o tych domowych sposobach możecie poczytać tutaj: http://www.biomedical.pl/zdrowie/domowe-sposoby-na-bol-jajnikow-3435.html jest mowa właśnie o naprach, czy masażu ale wiadomo u każdej dziewczyny bd to inaczej i inne efekty :)