Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Boot Camp Fitness

Chcesz coś zrobić ze swoim ciałem, ale cierpisz na brak motywacji i samodyscypliny? Potrzebny ci trening ostry jak wojskowa musztra!

Jeśli musisz czuć nad sobą bat, żeby zmobilizować się do aktywności fizycznej, Boot Camp Fitness jest stworzony właśnie dla ciebie. Iście wojskowy rygor wyciśnie z ciebie siódme poty, a drużynowy duch doda sił, by pokonać słabości. Baczność!

Czym jest Boot Camp Fitness?

Zacznijmy od tego, skąd wzięła się nazwa. Otóż boot camp to potoczna nazwa treningu, jakiemu poddawani są rekruci zanim staną się twardymi i niezłomnymi żołnierzami. Wojskowe programy szkoleniowe, z wydzierającymi się sierżantami na czele, zainspirowały Amerykanów do stworzenia Boot Camp Fitness, nowatorskiego programu ogólnorozwojowego, opartego na elementach siłowych i wytrzymałościowych, prowadzonych głównie w formie interwału.

Trening odbywa się pod nadzorem przeszkolonego instruktora lub nawet personelu wojskowego, ale zdecydowanie różni się od typowych zajęć fitness.

Czym różni się Boot Camp Fitness od TBC?

Bez względu na to co myślisz, Boot Camp nie jest odmianą aerobiku, w którym miła pani każe ci wysoko podnosić kolanka i pozwala odpocząć po każdej serii ćwiczeń. Założeniem Boot Camp Fitnessu jest przełamywanie psychicznych ograniczeń i zmuszanie uczestników do podejmowania wysiłku na granicy wytrzymałości, a zatem wysiłku znacznie większego, niż sami by sobie zafundowali. Do tego, zajęcia najczęściej odbywają się na świeżym powietrzu, a posłuszeństwo niejednokrotnie egzekwowane jest krzykiem. Jeśli masz dosyć zapachu siłowni, nudnego stepu i prężenia się przed lustrem, Boot Camp pokaże ci zupełnie nowe oblicze treningu.

Jakie są zalety Boot Camp Fitness?

Dzięki kombinacji ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych, Boot Camp Fitness to doskonały sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększenie wydolności, wytrzymałość, szybkość i ogólnej sprawności fizycznej. Wiele programów oferuje też porady żywieniowe.

Ponadto, Boot Camp jest alternatywą dla osób, które nie wiedza, jak ćwiczyć i cenią sobie zajęcia w wzajemnie motywującej się grupie. Uczestnicy twierdzą, że choć czasem dostają porządnie w kość, atmosfera na treningu jest fantastyczna. W końcu nic tak nie łączy, jak wspólny wróg...

Jak wygląda trening Boot Camp?

Typowy program treningowy trwa od 4 do 8 tygodni, w trakcie których uczestnicy spotykają się wcześnie rano i odbywają około godzinny trening raz w tygodniu. Każde spotkanie rozpoczyna 10-minutowa rozgrzewka, po której następuje seria bezlitosnych ćwiczeń zaczerpniętych z treningu wojskowego – przysiady, podskoki, pompki, burpees, a także ćwiczenia z ciężarkami, biegi i rywalizacja w podgrupach. Ćwiczenia wymagają dużej wytrzymałości i nakładów energii, a czasu na odpoczynek jest bardzo niewiele. Sesję kończy stretching.

Czy każdy może wziąć udział w zajęciach Boot Camp?

Boot Camp Fitness jest treningiem niezwykle intensywnym, a zatem nie jest wskazany dla osób, które muszą ograniczać wysiłek fizyczny ze względu na różne dolegliwości.

Kondycja, choć ważna, jest tu sprawą drugorzędną, gdyż uczestnicy są na początku poddawani testom sprawnościowym i przydzielani do grup, które mniej więcej odpowiadają ich bieżącej formie.

Poza tym, Boot Camp stał się już tak popularny, że co chwilę powstają grupy zrzeszające osoby o podobnych zainteresowaniach lub celach. Amerykanie mają zatem Boot Camp'y dla kolarzy, narciarzy, osób starszych, puszystych, a nawet dla przyszłych pań młodych.

Jak popularny jest Boot Camp Fitness?

W ostatnich latach Boot Camp zyskał ogromna popularność ze względu na relatywnie niski koszt i zespołowego ducha walki, który pomaga zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Wyniki ankiet zwiastujących trendy w fitnessie na nadchodzący 2011 rok wskazują, że Boot Camp zdetronizuje Pilates, piłki stabilizujące i taśmy do ćwiczeń. Jesteśmy ciekawi, czy ta forma fitnessu również okaże się jedynie przelotną modą.

Gdzie prowadzone są zajęcia Boot Camp w Polsce?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Zainteresowana (Gość)

    Jaka szkoda, że tego typu treningu nie prowadzi nikt w zachodniopomorskim. Plaża to idealne miejsce do tego :)