Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Bradykardia

Bradykardia to stan, w którym akcja serca zostaje spowolniona i wynosi poniżej 50 uderzeń na minutę w stanie spoczynku.

W niektórych przypadkach jest zjawiskiem fizjologicznym i nie stanowi powodu do niepokoju, zwłaszcza w przypadku wyczynowych sportowców, których układ krwionośny jest na tyle wydajny, że przy spowolnionej akcji serca zaspokaja potrzeby organizmu.

W postaci patologicznej, zmniejszona częstotliwość skurczu mięśnia sercowego skutkuje zmniejszonym transportem tlenu do tkanek i może powodować omdlenia, utraty przytomności, zawroty głowy i osłabienie.

Wśród stanów chorobowych powodujących bradykardię można wymienić chorobę niedokrwienną serca, niedoczynność tarczycy, nadmierne stężenie potasu we krwi, nadciśnienie, bezdech senny, przedawkowanie β-blokerów i zmiany zwyrodnieniowe w układzie bodźcotwórczo-przewodzącym.

Bradykardia nie jest chorobą, lecz ewentualnym symptomem pewnych schorzeń, dlatego wymaga jedynie leczenia objawowego. Bradykardię u pacjentów w ciężkim stanie redukuje się podając atropinę. W niektórych przypadkach wszczepia się niewielki elektroniczny stymulator, który reguluje częstotliwość pracy serca.

Aleksandra Banasik

Tematy: zawroty głowy, spowolniona akcja serca, omdlenie

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość