Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Brodawka

Brodawka to zmiana skórna, powstająca w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), najczęściej występująca na dłoniach i stopach, ale również na twarzy, kończynach górnych i narządach płciowych.

Ze względu na lokalizację i obraz kliniczny zmian wyróżnia się:

  • brodawki zwykłe – nieregularne, niebolesne grudki w kolorze skóry, występujące najczęściej na palcach rąk;
  • brodawki stóp - szorstkie, nieregularne grudki, powierzchniowe lub głębokie, występujące na podeszwowej części stopy, często bolesne i utrudniające chodzenie;
  • brodawki płaskie – niewielkie, lekko uwypuklone i gładkie, czasami umiejscawiające się wzdłuż linii zadrapania;
  • brodawki płciowe (kłykciny kończyste) – przenoszone drogą płciową, występujące w formie kalafiorowatych narośli mających tendencję do zlewania się i intensywnego wzrostu.

Metody leczenia brodawek obejmują krioterapię, usunięcie chirurgiczne, a także stopniowe wypalanie zmian substancjami chemicznymi w warunkach domowych. W niektórych przypadkach zmiany ustępują samoczynnie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. grazia

    Niczego wielkiego ci nie powiem, Mustela jest zdecydowanie najlepsza, konkretnie ten balsam - http://www.i-apteka.pl/pol_m_Dziecko-i-Mama_MUSTELA-334.html Tej samej firmy krem na rozstępy - mnie to uchroniło przed pozostałościami po ciąży - podejdzie do tego podobnie.

  2. Karen (Gość)

    no nie do końca się zgodzę z tym ze można usunąć samemu... przecież to najpierw trzeba zdiagnozować dokładnie. ja bym sie nie podjęła... córce się pojawiła taka brodawka, pewnie po basenie to od razu zabrałam ją z tym do Centrum Podologicznego w Łodzi zanim przeszło na nas, pozostałych domowników