Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Brodawki - jak się ich pozbyć

Brodawki, potocznie zwane kurzajkami, to niebolesne, ale szpecące skórę zmiany, wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Pojawiają się na rękach, stopach, błonach śluzowych i narządach płciowych. Nie dodają uroku, na szczęście można skutecznie je wyleczyć.

Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek ludzkich, w zależności od ich wyglądu i miejsca występowania:

 • brodawki zwykłe - występują u dzieci i dorosłych najczęściej na dłoniach, placach i stopach, ale także na błonach śluzowych. Są to zazwyczaj grudkowate zmiany skórne barwy brunatnej, czasami bardzo liczne. Łatwo się nimi zarazić, gdyż przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Może także wystąpić samozakażenie i rozsiewanie się brodawek na inne obszary ciała.

Jak się ich pozbyć? - Najlepszą metodą jest wycinanie, łyżeczkowanie w znieczuleniu chlorkiem etylu lub zamrażanie płynnym azotem.

 • brodawki płaskie (młodocianych) - występują przeważnie u dzieci na twarzy i rękach. To drobne, cieliste lub brunatne grudki o gładkiej powierzchni.

Jak się ich pozbyć? - Leczenie polega na złuszczaniu (kwasem witaminy A lub papka Kumerfelda) lub w wyjątkowych przypadkach na elektrokoagulacji.

 • brodawki stóp - są to pojedyncze brodawki, które wnikają dość głęboko w skórę, drażniąc ją i wywołując bolesny stan zapalny.

Jak się ich pozbyć? - zamrażanie płynnym etanolem, poprzez elektrokoagulację, pędzlowanie środkami żrącymi lub wycinanie w znieczuleniu chlorkiem etylu.

 • brodawki kończyste (płciowe) - pojawiają się na skutek zakażenia wirusem, przenoszonego drogą płciową. Na początku są to niewielkie grudki umiejscowione w okolicy narządów płciowych. Szybko jednak rosną i przybierają formę uszypułkowanych tworów kalafiorowatych.

Jak się ich pozbyć? - brodawki takie wycina się chirurgicznie lub leczy za pomocą odpowiednich środków chemicznych stosowanych zewnętrznie, pod kontrolą ginekologiczną.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. maggda (Gość)

  ja się pozbyłam tych wrednych brodawek poprzez wymrażanie wartixem, długo się męczyłam i strasznie mnie krępowały :( na szczęście wymrażanie pomogło

 2. Penny

  Chyba najlepiej isc do dermatologa na wymrażanie, samemu na pewno nie wolno nic tam dłubać.

 3. ałora (Gość)

  Można zrobić to samemu w domu, zamrażanie to najskuteczniejsza metoda, a tymi środkami dostępnymi w aptece jak np. wartix, pozbędziemy się problemu. Sama miałam kurzajkę na dłoni, która uparcie mi odrastała, odkąd ją zamroziłam ma święty spokój.

 4. Werra856 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Sara (Gość)

  one nie są wcale takie proste do rozpoznania.. jak mi sie pojawiła to zbagatelizowałam ale przeskoczyła na córkę i to już był moment żeby zadziałać. Poszłyśmy razem do Centrum Podologicznego jakie jest u nas w Łodzi i nam to dziadostwo zaleczyli. Kilka razy trzeba było iść ale teraz mamy spokój obie.

 6. jaramrek

  zdecydowanie wizyta u lekarza przy takich objawach jest konieczna, można się nabawić czegoś poważniejszego