Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Brodawki - jak się ich pozbyć

Brodawki, potocznie zwane kurzajkami, to niebolesne, ale szpecące skórę zmiany, wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Pojawiają się na rękach, stopach, błonach śluzowych i narządach płciowych. Nie dodają uroku, na szczęście można skutecznie je wyleczyć.

Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek ludzkich, w zależności od ich wyglądu i miejsca występowania:

 • brodawki zwykłe - występują u dzieci i dorosłych najczęściej na dłoniach, placach i stopach, ale także na błonach śluzowych. Są to zazwyczaj grudkowate zmiany skórne barwy brunatnej, czasami bardzo liczne. Łatwo się nimi zarazić, gdyż przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Może także wystąpić samozakażenie i rozsiewanie się brodawek na inne obszary ciała.

Jak się ich pozbyć? - Najlepszą metodą jest wycinanie, łyżeczkowanie w znieczuleniu chlorkiem etylu lub zamrażanie płynnym azotem.

 • brodawki płaskie (młodocianych) - występują przeważnie u dzieci na twarzy i rękach. To drobne, cieliste lub brunatne grudki o gładkiej powierzchni.

Jak się ich pozbyć? - Leczenie polega na złuszczaniu (kwasem witaminy A lub papka Kumerfelda) lub w wyjątkowych przypadkach na elektrokoagulacji.

 • brodawki stóp - są to pojedyncze brodawki, które wnikają dość głęboko w skórę, drażniąc ją i wywołując bolesny stan zapalny.

Jak się ich pozbyć? - zamrażanie płynnym etanolem, poprzez elektrokoagulację, pędzlowanie środkami żrącymi lub wycinanie w znieczuleniu chlorkiem etylu.

 • brodawki kończyste (płciowe) - pojawiają się na skutek zakażenia wirusem, przenoszonego drogą płciową. Na początku są to niewielkie grudki umiejscowione w okolicy narządów płciowych. Szybko jednak rosną i przybierają formę uszypułkowanych tworów kalafiorowatych.

Jak się ich pozbyć? - brodawki takie wycina się chirurgicznie lub leczy za pomocą odpowiednich środków chemicznych stosowanych zewnętrznie, pod kontrolą ginekologiczną.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. maggda (Gość)

  ja się pozbyłam tych wrednych brodawek poprzez wymrażanie wartixem, długo się męczyłam i strasznie mnie krępowały :( na szczęście wymrażanie pomogło

 2. Penny

  Chyba najlepiej isc do dermatologa na wymrażanie, samemu na pewno nie wolno nic tam dłubać.

 3. ałora (Gość)

  Można zrobić to samemu w domu, zamrażanie to najskuteczniejsza metoda, a tymi środkami dostępnymi w aptece jak np. wartix, pozbędziemy się problemu. Sama miałam kurzajkę na dłoni, która uparcie mi odrastała, odkąd ją zamroziłam ma święty spokój.