Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Bruksizm

Bruksizm to stan patologiczny, w którym nadmierna aktywność mięśni żwaczy prowadzi do mimowolnego tarcia zębów żuchwy o zęby szczęki. Zjawisko najczęściej występuje w nocy i jest zaliczane do zaburzeń parasomnicznych.

Choroba doprowadza do starcia koron, pękania szkliwa, rozchwiania zębów, odsłonięcia szyjek zębowych, a w konsekwencji do zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych.

Wśród przyczyn bruksizmu wymienia się predyspozycje rodzinne, wady zgryzu, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, nadmierne napięcie nerwowe, nadwrażliwość na stres i nerwice.

Leczenie jest trudne ze względu na interdyscyplinarny charakter problemu i oprócz interwencji stomatologicznych połączonych z farmakoterapią, może obejmować pomoc psychologiczną.

Wykazano, że objawy bruksizmu w niektórych przypadkach można łagodzić niektórymi typami leków przeciwdepresyjnych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. GaleriaUsmiechu

    Ważne jest przede wszystkim dobranie odpowiedniej szyny relaksacyjnej oraz właściwych technik rozładowania stresu lub w bardziej poważnych przypadkach leków. Nie powinno się bagatelizować bruksizmu, chociaż jego objawy np. te związane z bólami karku mogą mylnie świadczyć o innych schorzeniach. Pielęgnowane prze wiele lat mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się tylko do higieny, dlatego nasz dentysta powinien zaproponować nam ewentualne rozwiązanie w przypadku stwierdzenia bruksizmu.

    http://www.galeria-usmiechu.pl