Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Brzoza

Brzoza jest jednym z najładniejszych drzew, ma delikatne gałązki, drobne liście i białą korę. Ceniona jest również za swoje właściwości lecznicze - doskonała na pęcherz i nerki.

Charakterystyka

Brzoza występuje na terenie całej Europy. Dobrze rośnie na terenach suchych, piaszczystych, jak też na łąkach i w wilgotnych lasach. Ze względu na walory dekoracyjne chętnie sadzona jest w parkach i ogrodach. Surowcem leczniczym są liście i pączki. Porą zbiorów, lepkich jeszcze liści jest wczesna wiosna, pączków - zima lub przedwiośnie. Suszymy rozpostarte cienką warstwą w temperaturze około 35 stopni, bez przewracania.

Właściwości

Liście i pączki brzozy bogate są: saponiny, flawonoidy, garbniki katechinowe, olejki eteryczne, witaminę C i prowitaminę K, sole mineralne (potas i sód), żywice. Zawierają też kwasy organiczne: jabłkowy i cytrynowy. Taki skład surowca decyduje o jego działaniu moczopędnym, żółciopędnym, napotnym. Dla efektu moczopędnego stosuje się przede wszystkim liście.

Z pni brzozy wiosną można otrzymać sok, który jest polecany w kamicy nerkowej i pęcherzowej oraz jako lek ogólnie wzmacniający.

Zastosowanie

Brzoza ma zastosowanie w schorzeniach dróg moczowych: kamicy nerkowej, skazie moczanowej, zapaleniu pęcherza, niewydolności nerek.

W zielarstwie cenione są też pączki brzozy i sok, który jest bogaty w łatwo przyswajalny cukier, kwasy organiczne, aminokwasy, sole mineralne i peptydy. Sok ma właściwości wzmacniające, usprawnia pracę nerek i usuwa toksyny z organizmu. Z tego też względu jest bardzo pomocny w kuracji odchudzającej jak również przy usuwaniu kamieni i zapobieganiu ich powstawania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. szary (Gość)

  Do koleżanki Aga_83. Naprawdę nie mam zamiaru nikogo
  przekonywać i tłumaczyć jak ważny w diecie jest likopen i jakie właściwości
  mają NAPOJE LIKOPENOWE. Już wielokrotnie o tym pisałem, a moje słowa
  potwierdzają lekarze i liczne badania naukowe. W skrócie: pomagają w
  profilaktyce antynowotworowej jak żaden inny produkt (mają aż 30 mg w pełni
  przyswajalnego przez organizm likopenu – najwięcej na rynku), korzystnie
  działają na układ pokarmowy i układ krwionośny, na skórę i włosy. Bogactwo
  witamin i pierwiastków, bez glutenu, bez konserwantów, bez chemii i ulepszaczy.
  Nawet bez cukru. Samo zdrowie. Wiesz, wystarczy że poszukasz NAPOJE LIKOPENOWE
  i wszystko będzie jasne. Polecam je każdemu.