Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Cellulit

Cellulit, zwany inaczej lipodystrofią lub potocznie – skórką pomarańczową, to defekt skórny dotykający w zasadzie wyłącznie kobiety i wynikający z nieprawidłowego rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej, która uwidacznia się w postaci nierówności, grudek i wgłębień na powierzchni ciała.

Zmiany obejmują najczęściej skórę na biodrach, udach, kolanach, pośladkach i piersiach, a ich stopień zaawansowania określa się przy pomocy skali od 0 do 3, gdzie 0 oznacza gładką powierzchnię skóry ujętej w fałd, a 3 - nierówności widoczne zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej.

Cellulit bywa błędnie nazywany cellulitisem, podczas gdy są to zupełnie różne dolegliwości skórne. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej, wywołane przez infekcję bakteryjną i objawiające się silnym zaczerwieniem skóry, bólem i pieczeniem. Cellulit jest jedynie defektem kosmetycznym i nie podlega antybiotykoterapii.

Przyczyny powstania cellulitu

Problem cellulitu dotyka prawie 90% kobiet powyżej 25. roku życia, bez względu na wagę i typ sylwetki. Borykają się z nim nawet osoby bardzo aktywne i szczupłe. Za powstawanie zmian odpowiedziane są w dużej mierze żeńskie hormony płciowe, ale wśród czynników sprzyjających rozwojowi cellulitu wymienia się też niską aktywność fizyczną, stosowanie używek, stres, dietę obfitującą w wysoko przetworzoną żywność, a także predyspozycje genetyczne.

Zapobieganie i leczenie

Skuteczna walka z cellulitem to połączenie odpowiedniej diety, pielęgnacji partii dotkniętych zmianami i ćwiczeń, choć w przypadku bardzo zaawansowanych zmian nie należy spodziewać się oszałamiających efektów.

Sprzymierzeńcem gładkiej skóry jest zdecydowanie ruch, przy czym nie chodzi tylko o ćwiczenia skierowane na newralgiczne partie ciała, lecz przede wszystkim o wysiłek aerobowy, który najlepiej pobudza krążenie i przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Dieta powinna być uboga w cukry proste, białe pieczywo, słodzone napoje, sól i wysoko przetworzoną żywność, a bogata w warzywa, owoce, wodę mineralną, zieloną herbatę i błonnik.

Jeśli chodzi o pielęgnację, istnieją liczne preparaty do codziennej aplikacji w miejscach objętych cellulitem. Stosuje się również kąpiele antycellulitowe, masaże (w tym masaż bańką chińską) i specjalistyczne zabiegi w gabinetach dermatologii estetycznej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Monika (Gość)

  no ja właśnie korzystam z tych specjalistycznych zabiegów, bo sama dieta jest dobra, ale niestety nie wystarczająca :S dlatego zdecydowałam się na Velki w Dermamed, które na podczerwieni zasysają skórę działając bardzo głęboko. Już po pierwszym podejściu widziałam, ze coś się zmienilo :P a po serii moja skóra była nie do porównania :)

 2. gilnata82

  Istotne jest, aby dietę uzupełnić o aktywność fizyczną! Samo jedzenie owoców, warzyw oraz picie wody i zielonej herbatki nie wystarczy, aby pokonać cellulit!

 3. linka

  W moim przypadku dieta nie pomogła musiałam zaopatrzyć się w detocell i w sumie razem z ćwiczeniami osiągnęłam już pierwsze efekty. Co prawda skóra jeszcze nie jest tak jędrna jakbym chciała ale widzę wreszcie postępy.

 4. gold

  cellulit to zmora.. ja walcze i walcze i jak zwykle jestem na przegranej pozycji..

 5. gość (Gość)

  Dobry i sprawdzony sposób to aktywność fizyczna i Get Slim Cellulite Noble Health. 100% naturalne składniki. Warto spróbować.

 6. Yelonek

  Jejku od roku zaczął pojawiać się u mnie cellulit, wcześniej tego nie miałam, ale to chyba przez to, że zmieniłam pracę na siedzącą. Koleżanka moja kiedyś też miała spory a teraz już ma mniejszy, stosuje Masło borowinowe Sulphur Busko-Zdrój, chyba też je kupie. Czytałam o nim na tej stronie http://sulphur.com.pl/ że poprawia jędrność, napięcie i koloryt skóry do tego zmniejsza cellulit i widoczność rozstępów. Wygładza skórę, głęboko nawilża i lekko ją natłuszcza.