Cera
Cera każdego z nas jest zupełnie inna i dlatego potrzebuje opieki, która jest dostosowana do jej rodzaju. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o skórę, bez konieczności pozostawiania ogromnych sum w gabinetach kosmetycznych.
Cera – informacje ogólne
Cerą nazywamy skórę znajdującą się na powierzchni naszej twarzy, której rodzaje wyróżniamy na podstawie jej unaczynienia, wrażliwości oraz rozmieszczenia gruczołów łojowych i ich aktywności. Oprócz tych czynników, wygląd skóry twarzy zależy także od wieku, hormonów, środowiska, a przede wszystkim od odziedziczonych genów.
Cera sucha
Ten typ cery charakteryzuje się jasnym kolorem, małą elastycznością i zwężonymi porami. Często mogą być widoczne na niej przebarwienia (w tym popękane krwinki) oraz miejsca, w których się łuszczy. Cera sucha reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne, bowiem ma tendencję do szybkiej utraty wody - a tym samym - szybciej się starzeje.
Pielęgnacja cery suchej
Pielęgnacja cery suchej musi być systematyczna i powinna mieć kompleksowy charakter. Aby o nią zadbać zrezygnujmy ze stosowania wody i mydła, maseczek ściągających, rzućmy palenie, nie zażywajmy zbyt długich kąpieli słonecznych, a także wyrzućmy z kosmetyczki gruboziarnisty peeling.
W zamian za to do demakijażu używajmy mleczka kosmetycznego oraz dostosowanego do cery suchej toniku, korzystajmy z nawilżających (lub nawet tłustych) kremów do twarzy oraz zabezpieczajmy skórę przed słońcem i mrozem. Ponadto dermatolodzy zalecają również stosowanie maseczek odżywczych dwa razy w tygodniu oraz dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu i w pracy.
Cera tłusta
Ten typ cery charakteryzuje szarożółty kolor, rozszerzone pory z zaskórnikami (wągrami) oraz błyszcząca powierzchnia. Jest ona bardzo słabo ukrwiona, przez co rano po przebudzeniu może wydawać się, że osoba ją posiadająca jest blada. W przypadku cery tłustej rzadko dochodzi do popękania naczynek krwionośnych, bowiem przez to, że jest gruba - dobrze znosi wszelkie warunki atmosferyczne. Choć w parze z tym typem skóry często idą powikłania trądzikowe, jej zaletą jest fakt, że bardzo wolno się starzeje.
Pielęgnacja cery tłustej
Przy pielęgnacji cery tłustej należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszanie zrogowaciałej warstwy naskórka, regulację pracy gruczołów łojowych oraz poprawę jej ukrwienia. W tym celu zrezygnujmy z wody i mydła na rzecz specjalnego mleczka lub żelu przeznaczonego do cery tłustej. Ponadto zapomnijmy o samodzielnym usuwaniu zmian, nie przesadzajmy ze słońcem oraz ograniczmy używki i ostre przyprawy.
Jeśli posiadasz ten typ cery, pamiętaj o konieczności używania po każdym myciu toniku bezalkoholowego, na dzień stosuj krem matujący, a przed pójściem spać nakładaj na twarz krem regulujący pracę gruczołów łojowych. Raz w tygodniu stosuj również peeling i maseczkę oczyszczającą.
Cera mieszana
Cera mieszana zawiera w sobie cechy zarówno skóry suchej, jak i tłustej. Zazwyczaj charakteryzuje się rozszerzonymi porami i wzmożoną produkcją łoju wzdłuż pasa T (czoło, nos, broda), przy czym partie boczne pozostają suche (czasem może być na odwrót). Z tego powodu pielęgnacja cery mieszanej może przysporzyć nie lada problemów.
W przypadku cery mieszanej zaleca się zrezygnowanie z wody i mydła, z preparatów na bazie alkoholu oraz ze zbyt częstego stosowania peelingów. Osoba posiadająca ten typ skóry powinna ponadto ograniczyć używki i w żadnym wypadku nie może podejmować się samodzielnego usuwania zaskórników.
Aby cera mieszana miała ładny wygląd, lekarze zalecają korzystanie z preparatów przeznaczonych do jej rodzaju. W ciągu dnia stosuj kremy matujące, a na noc te ograniczające produkcję łoju. Raz w tygodniu rób peeling drobnoziarnisty, po którym nakładaj na twarz maseczkę – ściągającą na strefę T, nawilżającą na pozostałe partie skóry. Dodatkowo pamiętaj o dotlenieniu organizmu, nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz, a zimą i latem chroń skórę przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi.
Cera wrażliwa
Cera wrażliwa jest typem skóry bardzo trudnym w pielęgnacji. Jej posiadanie może być uwarunkowane genetycznie lub nabyte (na skutek stresu, nadmiaru słońca, alergii, toksyn obecnych w środowisku, złej pielęgnacji). Charakterystycznymi cechami cery wrażliwej są suchość, skłonność do alergii, płytkie unaczynienie oraz uczucie napięcia i mrowienia po zastosowaniu niektórych kosmetyków lub opłukaniu twarzy wodą.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Cera wrażliwa powinna być pielęgnowana wyłącznie kosmetykami przeznaczonymi do tego typu, bowiem nie zawierają one żadnych substancji uczulających. Osoba, której skóra ma takie właściwości ponadto musi zrezygnować z wody i mydła, peelingów o ścierającym działaniu, kosmetyków na bazie alkoholu, maseczek zasychających na twarzy oraz wszelkich preparatów o silnym działaniu.
Do demakijażu stosujmy łagodne mleczka kosmetyczne, śmietanki lub bezalkoholowe toniki. Codziennie pamiętajmy o nawilżających kremach przeznaczonych do cery wrażliwej. Pamiętajmy, że częste zmienianie kosmetyków może podrażniać skórę, więc starajmy się stale kupować preparaty tej samej firmy. Dodatkowo zaleca się korzystanie z hipoalergicznych kosmetyków do makijażu, unikanie słońca oraz odpowiednie nawilżanie i dotlenianie całego organizmu.
Cera trądzikowa
Cera trądzikowa powstaje na bazie cery tłustej i charakteryzuje się zgrubiałą warstwą rogową, na której - przez słabe ukrwienie i rozszerzone pory – powstają nacieki zapalne, zaskórniki i grudki. Jej obecność najczęściej jest silnie powiązana z okresem dojrzewania, a dokładniej - z zaburzeniami hormonalnymi. Choć trądzik może występować pod różnymi postaciami, każdy jego rodzaj wymaga szczególnej pielęgnacji. Dlaczego? Bo zaniedbany może spowodować blizny.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Przy pielęgnacji cery trądzikowej przede wszystkim najważniejsza jest farmakoterapia. Osoba posiadająca ten typ skóry musi być pod stałą opieką lekarza dermatologa, który zleci jej odpowiedni sposób leczenia. Oprócz tego bardzo ważne jest prowadzenie higienicznego trybu życia, dotlenianie organizmu oraz wprowadzenie lekkostrawnej diety.
Osoba posiadająca cerę trądzikową do mycia twarzy nie powinna stosować wody i mydła oraz kosmetyków na bazie alkoholu. W zamian za to zaleca się korzystanie z antybakteryjnych żelów, toników i kremów. Ponadto nie wolno samodzielnie usuwać zmian zapalnych, bo w przypadku cery trądzikowej należy jak najrzadziej dotykać skórę twarzy.
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta