Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Chlamydia – objawy

Chlamydia to obecnie najczęściej diagnozowana choroba przenoszona drogą płciową. Wiele osób zarażonych nie zdaje sobie sprawy z istnienia choroby. Dosyć często bowiem, chlamydia nie daje żadnych objawów. Ale bez paniki – wyleczenie tej choroby wenerycznej jest łatwe. Jak więc ją rozpoznać?

Według najnowszych badań chlamydia to najbardziej powszechna choroba przenoszona drogą płciową. Kobiety poniżej 25. roku życia, aktywne seksualnie, mają aż 10 proc. ryzyka zachorowania. Najwięcej jednak chorych jest wśród mężczyzn pomiędzy 20., a 30. rokiem życia. Najczęściej do zakażenia prowadzi bujne życie seksualne – duża ilość partnerów seksualnych zwiększa częstotliwość zachorowań aż 10-krotnie. Infekcja jest trudna do rozpoznania, chyba że doprowadzi do powikłań. Nawet jednak jeśli do nich dojdzie, łatwo pomylić objawy z innymi chorobami.

Chlamydia – objawy u kobiet

  • Zwiększona wydzielina pochwy. Pojawia się po jednym, dwóch tygodniach od stosunku z osobą zarażoną bakteriami chlamydii. Często ropne upławy są pierwszym objawem zapalenia szyjki macicy, do którego dochodzi w wyniku zachorowania na chlamydię.
  • Ból w podbrzuszu i w lędźwiach. Często pojawia się w trakcie stosunku lub tuż po nim. Zdarza się też, że towarzyszy mu krwawienie po stosunku lub krwawienie międzymiesiączkowe.

  • Zapalenie układu moczowego. Chlamydia często objawia się problemami z drogami moczowymi. Można ją rozpoznać poprzez świąd i pieczenie w trakcie oddawania moczu. Zdarzają się też trudności z oddaniem moczu i bolesne parcie na pęcherz.
  • Stan gorączkowy i mdłości. To objawy pojawiające się, gdy chlamydia jest nieleczona przez dłuższy czas.

Chlamydia – objawy u mężczyzn

Około 25 proc. mężczyzn chorych na chlamydię nie ma żadnych objawów, rzadko też dochodzi do powikłań. Często jednak ci sami mężczyźni, będąc nosicielami przenoszą chorobę na swoje partnerki seksualne i dopiero stąd dowiadują się o chlamydii. Jak rozpoznać chlamydię, jeśli objawy wystąpią?

  • Wydzielina z cewki moczowej. Pojawia się zazwyczaj na tydzień do trzech tygodni od kontaktu z bakterią chlamydii. Wydzielina jest zazwyczaj śluzowa, dużo rzadziej ropna.
  • Świąd i pieczenie podczas oddawania moczu. Odczuwane są w ujściu cewki moczowej.
  • Ból i obrzęk jąder. Pojawiają się, jeśli chlamydia pozostaje nieleczona przez dłuższy czas. Często powodem jest zapalenie najądrza powstałe w wyniku zarażenia bakterią.

Zarówno u kobiet , jak i u mężczyzn, którzy uprawiają seks analny, bakteria może powodować stan zapalny odbytu. Przy stosunku oralnym może z kolei dojść do zapalenia gardła.

Z powodu powszechności chlamydii, lekarze zalecają wykonywanie testu na obecność bakterii chlamydii przynajmniej raz w roku. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzącym aktywne życie seksualne, zwłaszcza przy braku stałego partnera.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gg83

    A wiecie o tym, że obecnie na rynku jest dostępne coś takiego jak viola chlamydia test? Jest to po prostu test na chlamydie. Pozwala on szybko przekonać się każdej kobiecie czy ma ta pasudną bakterię czy też nie. Można go kupić przez internet jak również w każdej dobrej aptece. Kosztuje ok. 60 zł (trochę drogi), ale warto go zrobić, ponieważ często nawet nie wiemy, że zaraziłyśmy się tą groźną dla zdrowia (i dla przyszłego macierzyństwa) bakterią...