Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Chłodny sposób na bezsenność

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine zdołali zademonstrować, że obniżenie temperatury mózgu przy użyciu specjalnej chłodzącej czapki ułatwia zaśnięcie osobom cierpiącym na zaburzenia snu.

Miewasz problemy z zaśnięciem? Jeśli nie pomagają ziołowe specyfiki, zaciemnianie pokoju i zatyczki do uszu, podejdź do problemu z chłodem … dosłownie.

Dr Daniel Buysse dowiódł już w poprzednich badaniach, że osoby cierpiące na bezsenność wykazują znacznie wyższą niż normalna aktywność w płatach czołowych, czyli obszarach mózgu odpowiedzialnych za takie funkcje jak planowanie, myślenie, wolę działania i podejmowanie decyzji.

Wiele zaburzeń snu ma swoje podłoże właśnie w niemożności wyłączenia tych procesów. Zgodnie z rytmem dobowym, temperatura ciała opada wieczorem, by ułatwić nam zaśnięcie. Ciągła aktywność procesów myślowych utrzymuje wyższą temperaturę mózgu, co z fizjologicznego punktu widzenia może powodować zaburzenia snu.

W przeprowadzonym badaniu, 12 osób cierpiących na bezsenność założyło przed snem specjalną czapkę chłodzącą. Wszyscy badani zasnęli prawie z taką samą łatwością co zdrowi uczestnicy w grupie kontrolnej i spali przez 89 proc. czasu spędzonego w łóżku.

Schładzanie mózgu wydaje się być logicznym rozwiązaniem. Melatonina, która reguluje rytm snu i czuwania również koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego poprzez zmiany temperatury ciała. Według Jamesa Wyatta z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rush to wielce obiecujące odkrycie, które z pewnością stanie się cennym wzbogaceniem już istniejącego armamentarium metod stosowanych do walki z bezsennością.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Dagmara (Gość)

    Schładzanie mózgu wooooow.. Jestem pod wrażeniem tego co wymyślają naukowcy. Ja na bezsenność brałam własnie tabletki melatonina lekam. Miałam dużo na głowie, nie moglam spac w nocy , krecilam sie , bylam strasznie tym zmeczona. Melatonina jak napisali w artykule reguluje rytm snu i czuwania również koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego poprzez zmiany temperatury ciała. Tabletki te są dostępne bez recepty w aptece, ja bralam codziennie 1 tabletke 5mg godzine przed pojsciem spac. Nie musze sobie schładzac glowy, bo zaczelam normalnie przesypiac 7-8 godzin, rano jestem wyspana , wypoczeta i zrelaksowana. Mysle ze juz tak zostanie.