Cholesterol

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Cholesterol to tłuszczopodobny organiczny związek chemiczny, występujący w błonie niemal każdej komórki zwierzęcej i pełniący w organizmie szereg istotnych funkcji (odpowiada między innymi za syntezę witaminy D3, kwasów żółciowych oraz licznych hormonów, odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu synaps i jest niezbędny dla wzrostu komórek).

Potocznie cholesterolem nazywa się lipoproteiny, czyli pokrewne cholesterolowi substancje lipidowe występujące w osoczu krwi. Wśród nich wyróżnia się tzw. zły (LDL) i dobry (HDL) cholesterol, którego wartości stanowią o kondycji gospodarki lipidowej organizmu.

Wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia niebezpiecznych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu i zawał serca.

Przyczyny i leczenie podwyższonego poziomu cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może być spowodowany zaburzeniami genetycznymi, chorobami metabolicznymi, długotrwałym stosowaniem niektórych leków lub czynnikami środowiskowymi, takimi jak nikotynizm, przewlekły stres, pasywny tryb życia i nieodpowiednia dieta, obfitująca w kalorie, węglowodany proste, alkohol, tłuszcze nasycone i produkty bogate w cholesterol (tłuste mięso, sery, jaja i tłuste mleko).

Podstawę profilaktyki i leczenia hiperlipidemii o podłożu niegenetycznym stanowi zatem postępowanie dietetyczne i zmiana trybu życia. Farmakologię stosuje się w ostateczności ze względu na konieczność dożywotniego przyjmowania leków.

Cholesterol HDL i LDL

Lipoproteiny HDL i LDL to główne transportery cholesterolu we krwi, ale ich działania mają zgoła odmienny wpływ na organizm.

 • Cholesterol HDL, czyli lipoproteina wysokiej gęstości, zwana potocznie dobrym cholesterolem, obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez usuwanie jego nadmiaru z komórek i transportowaniu go do wątroby, gdzie ulega metabolizacji.

 • Cholesterol LDL, czyli lipoproteina niskiej gęstości, zwana złym cholesterolem, sprzyja odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic, co bezpośrednio prowadzi do rozwinięcia się zmian miażdżycowych.

Normy poziomu cholesterolu we krwi

Cholesterol całkowity

 • Norma: < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l),
 • Poziom podwyższony: 200–250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l),
 • Poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5 mmol/l).

Cholesterol HDL

 • Norma u mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
 • Norma u kobiet 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

Cholesterol LDL

 • Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
 • Poziom podwyższony: 135–155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
 • Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Polecamy artykuły

 • Hiperlipidemia

  Hiperlipidemia

  w Cholesterol

  Hiperlipidemia to zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami cholesterolu lub trójglicerydów we krwi.

 • Bakłażan na obniżenie cholesterolu

  Bakłażan na obniżenie cholesterolu

  w Cholesterol

  Bakłażan ma różne nazwy - gruszka miłosna, oberżyna, jajko krzewiaste. Pochodzi z rodziny psiankowatych, a nazwa botaniczna to - psianka ...

 • Podwyższony poziom cholesterolu

  Podwyższony poziom cholesterolu

  w Cholesterol

  Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi to najczęstsza przyczyna wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego, zawałów serca i ...

 • Wysoki cholesterol - objawy

  Wysoki cholesterol - objawy

  w Cholesterol

  Nieleczone problemy z cholesterolem mogą prowadzić do miażdżycy, chorób serca czy udarów. Sprawdź zatem, jakie objawy powinny cię ...

 • Normy poziomu cholesterolu

  Normy poziomu cholesterolu

  w Cholesterol

  Podwyższony poziom cholesterolu jest groźny dla zdrowia – może powodować wiele chorób związanych z układem krążenia. Ponieważ ...

 • Leki na cholesterol

  Leki na cholesterol

  w Cholesterol

  Odebrałaś wyniki badań – masz podwyższony poziom cholesterolu. Podpowiadamy, jakie leki dostępne na rynku są najlepsze i które wybierać,

 • Wysoki cholesterol

  Wysoki cholesterol

  w Cholesterol

  Cholesterol jest niezbędny do utrzymania czynności układu nerwowego, mięśni, organów wewnętrznych, a także dba o produkcję hormonów i ...

 • Cholesterol HDL i LDL

  Cholesterol HDL i LDL

  w Cholesterol

  Wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa zagrożenie zawału serca. Ale nie każdy jego rodzaj jest groźny. Prezentujemy charakterystykę ...